Başakşehir Kayaşehir metrosu açılıyor

Başakşehir-Kayaşehir Metro Sınırı bugün 16.30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun iştirakiyle hizmete açılıyor. Çizginin açılmasıyla birlikte, Bağcılar-Kirazlı Hattı’ndan gelen vatandaşlar aktarmasız formda Başakşehir’de bulunan Metrokent istasyonundan geçerek Kayaşehir’e devam edebilecek. Birebir halde Kayaşehir istasyonundan binildiğinde aktarmasız bir biçimde Bağcılar’a gidilebilecek. Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Çizgisi tamamlandığında ise, Kayaşehir’den Halkalı ya da İstanbul Havalimanı tarafına gitmek için istasyon içerisinden yüzeye çıkmadan aktarma yapılması gerekecek.

Seyahat mühleti kısalacak

Bölgedeki toplu ulaşım yükünü hafifletecek olan Başakşehir-Kayaşehir metrosu, öbür ulaşım sınırlarıyla entegre bir formda kent merkezi ile Çam ve Sakura Kent Hastanesi ortasında süratli, ekonomik ve inançlı bir ulaşım sağlayacak. Günde 70 bin kişinin taşınması hedeflenen projede, 4 istasyon bulunacak ve saatte 80 kilometre süratle seyahat edilecek. Bölgedeki çizgilerin açılmasıyla birlikte; Kayaşehir-Mahmutbey ortası 20 dakikaya, Metrokent-Bakırköy ortası 29 dakikaya, Metrokent-İstanbul Havalimanı ortası 24 dakikaya, Çam ve Sakura Kent Hastanesi- Bakırköy (Kirazlı) ortası 23 dakikaya inecek.

2,5 yılda tamamlandı

Metro çizgisini yüzde 5 ilerleme düzeyinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) devraldıklarının altını çizen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İki buçuk yılda bitirdik. Yüzde 100’ünü tamamladık. Burası 6,2 kilometre uzunluğunda. 4 istasyon var. Başakşehir Metrokent’ten başlıyor. Onurkent, Kent Hastanesi, Kayaşehir Toplu Konutlar ve Kayaşehir Meydan istasyonları bulunuyor” dedi. Karaismailoğlu, projenin, hem İstanbul hem de Türkiye için çok kıymetli bir yatırım olduğuna vurgu yaptı. Karaismailoğlu akabinde, metro sınırında incelemelerde bulundu.

10 bin metreyi aşkın tünel inşa edildi

İBB’den projeyi 112 metresi kazılmış halde devralan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2,5 yılda toplam 10 bin 250 metre tünel inşaatını bitirdi. Hiç başlanmamış olan ray işleri, 11 bin 595 metre ray döşenerek tamamlandı. Proje kapsamında 4 istasyonda toplam 32 bin 661 metrekare kapalı alan inşa edildi. Test ve devreye alma işleri sonrasında metro sınırı meselesiz halde açılışa hazır hale getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir