27 bıçak darbesiyle öldürülen 16 yaşındaki Yağmur’un davası başladı

İlk dava sonrası açıklama yapan Tayhan ailesinin avukatı Zekiye Baran, “En ağır cezayı alması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Didim’de 25 Temmuz 2021 tarihinde alışveriş yapmak için meskenden ayrılan 16 yaşındaki Yağmur Tayhan, 27 Temmuz 2021 günü Cumhuriyet Mahallesi’ndeki işyerlerinin karşısında oturan komşuları Nizam C. (53) tarafından bıçaklanarak öldürülmüş ve cesedi olayın meydana geldiği apartmanın yanındaki boş yerde bulunmuştu. Tayhan’ın katil zanlısı olay günü yakalanmıştı.

Olayla ilgili olarak Didim Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Yırtıcı cinayette sanık Nizam C., bugün Söke Adalet Sarayı’nda görülmesine başlanan davada birinci kere hakim karşısına çıktı. Tarafların ve avukatlarının dinlenmesinin akabinde mahkeme heyeti, davayı 17 Ocak 2023’e erteledi.

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Tayhan ailesinin avukatı Zekiye Baran, “Katilin akli istikrarının yerinde olmadığına ve şizofren olduğuna dair bir ekip savunmaları var. Lakin mahkeme heyetinin katilin akli istikrarının yerinde olduğuna dair müşahedesi var ve tutanaklara geçti. Bu da bizi memnun ediyor. Biliyoruz ki isimli istikrarı yerinde. Çünkü olaydan bir hafta evvel cinayeti planlamış ve ardından 2 gün süren bir süreç içerisinde cinayeti işlemiş, sonrasında da kabahat kanıtlarını yok etmek için önemli bir gayrete girmiş. Biz bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız ve en ağır cezayı alması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Zira Yağmur Tayhan’ın katledilmesi yalnızca ailesinin değil, hepimizin yüreğini yaktı. Bu dava hepimizin davasıdır. Bu davada bize dayanak veren Aydın Barosu Bayan Hakları Komitesi’ndeki meslektaşlarıma ve davada bizim yanımızda olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Duruşmada öldürülen 16 yaşındaki Yağmur Tayhan’ın annesi Ayşe Tayhan, babası Mehmet Tayhan, kardeşi Veysel Yiğit Tayhan da hazır bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir