AB ile Pfizer, BioNTech aşısı sözleşmesini revize etti

Avrupa Birliği (AB) ile BioNTech-Pfizer, salgın sırasında yaptıkları Kovid-19 aşı alım mukavelesindeki ölçüsü azaltmak ve teslim müddetini uzatma konusunda anlaştı.

AB Kurulu, üye 27 ülke ismine Kovid-19 aşıları alımı için BioNTech-Pfizer ile yapılan mukavele değişikliği görüşmeleri sonucunda mutabakat sağlandığını duyurdu.

Açıklamada, AB ve aşı geliştiren BioNTech-Pfizer’ın yeni gereksinimler doğrultusunda kontrattaki değişikliklerde uzlaştığı belirtildi.

Mevcut aşı tedarik kontratında yapılan değişikliğin düzelen epidemiyolojik durumu dikkate aldığı tabir edilen açıklamada, gelecekte kaygı duyulan Kovid-19 varyantlarının ortaya çıkması durumunda aşıya erişimin süreceği kaydedildi.

Açıklamada, değişiklikle mevcut aşı kontratında üye ülkeler tarafından alınacak aşı dozu ölçüsünün azaldığına işaret edilerek, belli bir fiyat karşılığında başlangıç mukavelesindeki dozların opsiyonlu doza dönüştürüleceği bildirildi.

Üye ülkelerin aşıları teslim alabileceği müddetin de uzatıldığı belirtilen açıklamada, bu dozların 4 yıl sonrasına kadar tedarik edilebileceği söz edildi.

AB ülkeleri, azalan aşı talebi nedeniyle Komite’nin üreticilerle yaptığı Kovid-19 aşı mukavelelerinde değişiklik talep ediyordu.

TALEP OLMADIĞI İÇİN 450 MİLYONA YAKIN TESLİM GERÇEKLEŞTİ

AB, 2021’de BioNTech-Pfizer ile 2023 yılı sonuna kadar 900 milyon dozu opsiyonlu, toplam 1,8 milyar doz Kovid-19 aşısı alımına yönelik 3’üncü mukaveleyi imzalamıştı.

Talep olmadığı için bu mukaveledeki 900 milyon dozun yaklaşık yarıya yakını teslim edilmedi.

Ayrıca, AB mukaveledeki ek alım opsiyonunu da uygulamaya koymadı.

HER DOZ İÇİN FİYAT ÖDEMEK ZORUNDA

Sözleşme değişikliğiyle AB’nin satın alma taahhüdünde bulunduğu doz ölçüsü düşüyor. Lakin AB iptal edilen her doz için bir fiyat ödemek zorunda kalıyor.

Söz konusu aşıların fiyatı ve iptal için ödenecek sayı ise paylaşılmıyor.

AB Kurulu, Kovid-19 salgınıyla gayrette kimi ilaç ve aşı üreticilerinden yüksek ölçülerde aşı temin etmişti. Komite, Kovid-19 aşı temini için en yüklü mukavelesini Pfizer-BioNTech ile yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir