AB’ye 2021’de 200 bine yakın kişi yasa dışı yollardan girdi

Avrupa Birliği’nin (AB) dış hudutlarının korunmasından sorumlu kurumu Frontex, AB’ye 2021’de 200 bine yakın kişinin yasa dışı yollardan girdiğini, bunun bir evvelki yıla nazaran yüzde 58 artışa denk geldiğini bildirdi.

Avrupa Parlamentosu’nun Sivil Özgürlükler Komitesinde kurulan Frontex Çalışma Kümesi, kurumun Süreksiz Yöneticisi Aija Kalnaja’nın da katıldığı oturumda Frontex Yıllık Risk Tahlili Raporu’nu görüştü. Rapora nazaran, AB’ye 2021’de 200 bine yakın kişi yasa dışı yollardan girdi. Bu 2017’den beri en yüksek sayı olarak kayda geçerken, 2020’ye nazaran yüzde 58 artışa karşılık geldi.

Buna bağlı olarak 2021’de bir evvelki yıla nazaran yüzde 41 artışla 14 bin kişi insan kaçakçılığına maruz kalırken, bu Frontex’in kaydettiği en yüksek sayı oldu.

2022-2023 devrinde Rusya-Ukrayna Savaşı’nın direkt ve dolaylı tesirleri nedeniyle sistemsiz göçün AB’nin kara ve deniz hudutlarında baskı oluşturarak artması bekleniyor. Buna bağlı olarak insan kaçakçılığının yanı sıra silah ve öteki yasa dışı unsurların kaçakçılığının da artacağı söz ediliyor.

TEMEL HAKLAR VE GERİ İTMELER

Frontex Süreksiz Yöneticisi Kalnaja, Komite üyelerinin Frontex’in 2022-2023 risk tahlili raporunda, bilhassa Yunanistan örneğinde temel haklar ihlali ve geri itmelere ait değerlendirmelere yer verilmemesiyle ilgili sorularına ayrıntılı karşılık vermekten kaçındı.

Frontex’in Temel Haklar Vazifelisi Jonas Grimheden’in karar alma süreçlerine direkt dahil edildiğini, bakan seviyesinde görüşmelere katıldığını söylemekle yetinen Kalnaja, “Çözüm bulmak için Yunan makamlarıyla birlikte çalışmamız gerektiği konusunu aktarmam gerekiyor. Bunu faal olarak temel haklar vazifelisi ile işbirliği içinde yapmaktayız. Yunanistan ağustosta temel haklar görevlisinin tavsiyelerine işaret eden bir uygulama planı sundu” diye konuştu.

Kalnaja, Yunan makamların dün sunduğu birinci rapora nazaran yeterli bir ilerleme kaydedildiğini, bir dizi tedbirin hayata geçirildiğini savundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir