Almanya’ya Türk çıkarması! Enerji rüzgarı estirecekler

Türk şirketlerinin de bulunduğu 121 kişilik heyet, global rüzgar gücü bölümünün önde gelen firmalarının, çeşitli ülkelerin güç ve sanayi bakanları ile başka üst seviye kamu yetkililerinin katıldığı aktiflikte, Anadolu’nun rüzgar gücündeki potansiyelini yabancı yatırımcılara tanıtacak.

Rüzgar teknolojisi alanındaki eserlerini sergileyecek firmalar, yeni iş temasları kuracak ve mevcut kontaklarını güçlendirecek. 26-30 Eylül tarihlerini kapsayan fuar kapsamında düzenlenen ikinci aktiflik olan “H2 Expo Hidrojen Fuarı ve Kongresi”nde de gelecekte rüzgar gücüyle entegre olacak hidrojen üretim, depolama ve taşıma teknolojileri tartışılırken birebir vakitte yenilenebilir güç açısından varlıklı Türkiye’nin hidrojen alanındaki imalat ve üretim potansiyeli anlatılacak.

TÜREB tarafından oluşturulan ve üst seviye kamu ve özel kesim iştirakçilerinden oluşan heyet Almanya’daki toplantı ve teknik seyahatlerde, Türkiye’nin rüzgar gücündeki mevcut durumunu, bölümde önde gelen ülkelerin uygulamaları ve teknolojik yeniliklerle kıyaslama imkanı ve tanıtım fırsatını bulacak.

TÜRK FİRMALARINDAN REKOR KATILIM

TÜREB Lideri İbrahim Erden, AA muhabirine, programa ait yaptığı değerlendirmesinde, iki yıldır dünya genelinde yaşanan Kovid-19 salgını sonrasında gerçekleştirilen WindEnergy Hamburg aktifliğine Türkiye ve dünyadan katılan firma sayısının rekor seviyede olduğunu söyledi.

Türk firmalarının bu büyüklükteki etkinliklere katılmalarının, eserlerini, potansiyellerini ve planlarını göstermelerinin uzun vadede bölümün gelişmesine katkı sağlayacağını tabir eden Erden, “Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci rüzgar gücü fuarı WindEnergy Hamburg, Amerika ve Avrupa’dan gelen yatırımcılar açısından epeyce değerli bir toplantı. Katma paha üreten ve kıymetli projeleri üstlenen Türk rüzgar dalı yetkilileri salgın sonrası kendini tanıtacak fırsatı bu büyük aktiflikte yakalamış olacak. Birebir vakitte doğal gaz krizi sonucunda hidrojen üretimi için görülen büyük ilgiye karşılık ülkemizin bu alandaki potansiyelini anlatmış olacağız. Biz de Türk firmalarının bu aktiflikten şad olarak ayrılmasını istiyoruz. Bu aktiflik ayrıyeten, Türkiye’nin rüzgar gücü üretim merkezi ve depolama, hidrojen üzere yeni teknolojilerin imalat üssü olması tarafındaki isteğinin gösterilmesi açısından kıymetli.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN RÜZGAR GÜCÜ PROFİLİ

Türkiye’nin rüzgar gücündeki konseyi gücü Haziran sonu itibariyle 11 bin 641 megavata ulaştı. Rüzgar gücünde 2012’de 2 bin 355 megavat olan şurası gücün yaklaşık 10 yılda 10 bin megavatı geçmesiyle bu alanda bir eşik de aşılmış oldu.

AA muhabirinin TÜREB’den edindiği bilgiye nazaran, Türkiye’de 3 küresel kanat üreticisinin 4 fabrikası, 7 türbin kule üreticisi ve çeşitli türbin aksamlarını üreten 100’ün üzerinde yan endüstrici bulunuyor. Birebir vakitte, Türkiye’deki rüzgar endüstrinde 20 bin kişinin üzerinde direkt istihdam sağlanıyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir