Araç alacaklar dikkat: Fiyatlar düşüşe geçti

Sıfır arabalarda yapılan düzenlemeler al-sat yapan vatandaşı ikinci el araba piyasasından çekti. Hal bu türlü olunca araba fiyatlarında ani düşüşler meydana geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lideri Hayrettin Ertemel şu tabirleri kullandı: 

”İkinci elde son 3 ayda bir düşüş oldu. Her ne kadar son 3 ayda fiyatlar biraz düşmüş olsa da önümüzdeki 1 ay içerisinde fiyatların tekrar eski düzeyine geri geleceğini beklemekteyiz.

İKİNCİ EL LÜKS ARABA FİYATLARINDA DÜŞÜŞ!

Lüks araba fiyatlarında da yaklaşık yüzde 7-8 ortasında düşüş oldu. Tüketici açısından şu anda yeniden bir alım fırsatı var üzere gözüküyor. Bunu tüketicilerin değerlendirmelerinin uygun olacağı görüşündeyim. Şu anda araba almak gerçek vakittir. Zira bizim beklentimiz fiyatların tekrar üst çıkacağı tarafındadır.

ŞU AN SIFIR ARABA ALMAK MANTIKLI MI?

Tavsiyemiz tüketicilerinin şayet alım istikametinde eğilimleri varsa bunu fırsata çevirmeleridir.

OTOMOTİV PİYASASINDA GÜÇ VE ÇİP KRİZİNİN TESİRLERİ NE VAKİT SONA ERER?

Rusya, Ukrayna savaşı temelinde çip krizinde tesirli bir faktör oldu. Şayet bunun üzere kriz yaşanmazsa 6 ay içerisinde otomotiv piyasasının daha da rahatlayacağını düşünüyoruz.

Zaten şu anda sıfır araçta bayilerde bir bolluk yaşanmaktadır. Sıfır araca ulaşma konusunda eskisi kadar zorluk yaşanmamaktadır. Sıfır araçların bollaşması haliyle ikinci el araba piyasasının da tekrar istikrara oturacağını bize göstermektedir.

Bizlerin de beklentisi bir an evvel ikinci el araba fiyatlarının stabil hale gelmesidir. Tüketicilerin de bizlerin de araca ulaşmasını ve fiyatların rahatlığını hissetmeyi umuyoruz.”

Öte yandan ÖTV’deki düzenleme beklentisi ile 6 ay/6 bin kilometre kaidesinin tesiriyle ikinci el araç pazarında fiyatların gevşediğini kaydeden Aşin Araba Genel Müdürü Okan Fazilet, “Yaklaşık 3 aylık müddet içinde ikinci el lüks araba fiyatlarında ortalama yüzde 12-15 ortasında bir fiyat düşüşü gözlemliyoruz. Bu şekil araba alacaklara tavsiyemiz, Eylül ayı içinde satın almaları, çünkü gerçek zamandayız. Bakım masrafları da kent efsanesine dönüşecek çeşitten yüksek değil.” açıklamasını yaptı.

Otomobil fiyatlarındaki artışın tüm gelişmelerin tesiriyle 0-3 yaş aralığındaki arabalara çok daha fazla yansıdığını söyleyen Fazilet, “Tüketiciler araç fiyatlarına dikkat ederse, bilhassa 8-10 yaş ve üstü lüks araç fiyatlarının, 0-3 yaşındaki arabalara nazaran mantık çerçevesinde olduğunu görecektir. Kolay bir örnekle 1 yaşındaki Renault Clio fiyatına 2012-2013 BMW 1 Serisi satın alınabiliyor. Belli bir yaşın üstünde uygun birçok lüks araç alternatifi bulunuyor ve yürütme maliyetleri de şayet araç bakımlıysa yüksek değil, ortalama 3.000-6.000 TL aralığında bir periyodik bakım fiyatı var. Daha yaşlı da olsa lüks arabalar her vakit çok daha kaliteli olacaktır.” yorumunu yaptı.

“OTOMOBİL SATIN ALMAK İÇİN GERÇEK ZAMANDAYIZ”

Lüks yahut standart bir araba satın alma fikri olan tüketiciler için tavsiyelerde bulunan Fazilet, “Eğer bu türlü bir kararınız varsa ertelemeyin, birtakım lüks araçlarda yüzde 20’ye varan fiyat düşüşleri kelam konusu oldu. Yıl sonuna kadar fiyatlarda bir gevşeme olmayacaktır, tersine tekrar yüzde 5-7 ortasında bir fiyat artışı yaşanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı araba satın almak için yanlışsız zamandayız. Bakım masrafları da kent efsanesine dönüşecek cinsten yüksek değil, kâfi ki alacağınız araba bakımlı olsun.” dedi.

“ÖTV’DE İNDİRİM BEKLENTİSİ YERSİZ”

Son 1,5 aylık devirde, tüketici kanadında ÖTV’deki indirim beklentilerinin yüksek olduğunu ve pazarın negatif istikamette etkilendiğini kaydeden Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, “ÖTV konusunda, kısa vadede hayata geçecek bir düzenleme ya da indirim beklentisinin artık yersiz olduğunu ehemmiyetle belirtmek istiyoruz. Bugün hem ikinci el hem de sıfır kilometre araç pazarının en büyük sorunu tüketici finansmanı tarafında, vatandaşların karşılaştığı yüksek faiz ve düşük vade. Merkez Bankası siyaset faizinin 2-3 katı kadar faizlerin sunulduğu bir ortamda tüketiciler araba satın almaktan doğal olarak vazgeçiyor. Dalın tek çıkış yolu uygun faiz ve yüksek vade.” dedi.

“ÖTV’DE DÜZENLEME YA DA İNDİRİM KISA VADEDE GÜNDEME GELMEZ”

“Otomotiv bölümü maalesef son devirde spekülasyonlara mahkum edilmiş durumda, kesimin dinamiklerini oynatacak birçok açıklama daima gündeme geldiği için fiyat istikrarı sağlanamıyor. Ağustos ayında siyasi telaffuz olarak lisana getirilen ÖTV indirimi vaatleri toplumda yankı uyandırmıştı; rastgele bir sıfırlanma durumunun dünyada örneği olmadığı üzere ülkemizde de kısa ve orta vadede mümkün olmayacağını lisana getirmiştik.” tabirlerine yer veren Karakaş, “25 milyonluk Türkiye araba pazarı da dahil olmak üzere genel çerçevede bölüm negatif olarak etkilendi. Tüketici, hali hazırda devlet kanadından bir ÖTV indirimi beklentisi içine girmeye başladı ve 45-50 gündür bu süreç devam ediyor. Lakin ÖTV tarafında rastgele bir düzenleme ya da indirimin kısa vadede gündeme gelmeyeceği, tüketici tarafındaki beklentinin yersiz olduğunu kıymetle belirtmek istiyoruz.” dedi.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir