Asgari ücret temmuz zammı 2023… Asgari ücrete temmuzda ara zam yapılacak mı? Bakan Bilgin’den açıklama

Asgari fiyat artırımı için gözler Meclis’e çevrildi. Birçok minimum fiyatlı ve iş veren ara artırımın ne kadar olacağı merak ediliyor. Temmuz ayında artırım bekleyen çalışanlar minimum fiyata temmuzda orta artırım yapılacak mı? Minimum fiyata ne kadar artırım gelir? sorularını araştırmaya koyuldu.

ERDOĞAN’DAN ORTA ARTIRIM SİNYALİ

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda tüm çalışanların refah düzeyini yükseltecek yeni düzenlemeler yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, minimum fiyata de orta artırım yapacaklarının sinyalini vermişti.

“500 DOLARIN ALTINDA OLMAMALI”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım taban fiyat orta artırımı ile ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu. Alım, “8 bin 500 beklentilerin üzerinde bir artıştı. Dolar bazında baktığımızda birinci sefer AK Parti devrinde en üst seviyeye çıktı. Ben misyonum gereği bunları sayın cumhurbaşkanımıza götürdüğümde anlattığımda kabul etti. Minimum fiyat 500 doların altında olmamalı.” tabirlerine yer verdi.

“TEMMUZ AYINDA DÜZENLEYECEĞİZ”

Bilgin, “Asgari fiyat yalnızca en düşük fiyatı belirlemiyor. Taban fiyatı üst çıkardıkça, bütün fiyatlar üst yanlışsız çıkıyor. “Siz taban fiyatı yüzde 70 artırdığınız vakit üsttekiler de yüzde 70 artış bekliyor” diyorlar. Taban fiyatla ilgili bir tarihî bir adım attık, geliri vergi dışı bıraktık. Taban fiyattan 1 buçuk yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda gerçek alım gücünü koruyacak halde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde Dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek düzeye çıkaran bir düzenleme yaptık ocak ayında, temmuzda da birebirini yapacağız. Benim oradaki yaklaşımım şudur, aşağı üst 500 dolar civarında, ona denk bir taban fiyat düzenlemesi yapmamız gerekir. Çalışmalarımız hazır.” dedi.

GÜNCEL MİNİMUM FİYAT MAAŞI

Asgari fiyat 2023’de brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Yeni sayının patrona aylık maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş oldu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir