Bakan Bilgin’den asgari ücret açıklaması: “Temmuzda yaparız…”

Bakan Alım, katıldığı canlı yayında taban fiyat ve EYT’ye ait açıklamalarda bulundu.

ENFLASYON, HAYAT PAHALILIĞI… İKİSİ TIPKI ŞEY DEĞİL”

Bilgin, minimum fiyata ait yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şunu tabir etmek isterim, taban fiyat özel bölümün verdiği fiyat. Hasebiyle taban fiyatı düzenlerken çeşitli koşullara bakıyoruz. Enflasyon, hayat pahalılığı… İkisi tıpkı şey değil. Onun alım gücünü azaltması, fiyatlar üzerindeki baskısı bunlara bakarız. Hasebiyle baktığımız bütün değişkenler taban fiyatın belirlenmesi konusunda inisiyatif veriyor.

Geçen sene olduğu üzere bu bahsettiğim kaidelerde olumsuz tablo ortaya çıkarsa temmuzda kıymetlendiririz ve yine taban fiyatı düzenleriz. Minimum ücretlileri koruyacak düzenlemeyi temmuzda yaparız.

“TÜRKİYE’NİN KAYNAK SORUNU YOK”

Bilgin’in EYT’ye ait açıklaması ise şöyle:

Biz toplumsal devlet siyasetleriyle, toplumsal devlet şuuruyla bu sıkıntılara yaklaştık. Önümüzdeki çözülecek belgeler var, taşeron emekçiler sıkıntısı var fakat çözeceğiz. Türkiye bir kez büyüyen birkaç iktisattan biri oldu. Büyümesine de endüstriye dayanarak sürdürdü.

Bütün bunların kaynakları vardır. Türkiye’nin kaynak sorunu yok. Biz bunları planlayarak yürüyoruz. Bizim şu anda yaklaşık 1,5 milyon insan müracaat etti. Bu 1,5 milyon insanın maaşının bağlanması konusunda çalışma arkadaşlarımız harika çalışıyor. EYT maaş bağlanma işinde çalışan SGK işçisinin fazla mesaini artırdık. Mart ayında EYT için başvuran herkes nisan maaşlarını alacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak. Şunun altını çizmem lazım, harika bir çalışma. Ortalama bizim her ay maaş bağlanan emekli sayımız 35 bin civarında. Şu anda bağlanan süreci tamamlanmış sayı 250 binden fazla. Bağlandığı gün alacaklar maaşlarını. Devletimiz bu mevzunun kaynağını ayırmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir