Bakan Özhaseki: Oluşan hasarları ve zararları gidereceğiz, yaraları saracağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, memleketi Kayseri’de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü Temel Atma Töreni’ne katıldı. Özhaseki, 29 vilayet için hazırlanan proje kapsamında zelzeleye dayanıksız olan eski binaların da biran evvel değişmesi, dönüşmesi gerektiğini belirterek, “Burada bu binamız bizim Anadolu’da kadim kültürümüzün, kadim medeniyetimizin bir modülü olan Selçuklu medeniyetine emsal bir yapıda olacak. Binamız günümüz çağdaş şehirciliğin ve çağdaş binaların taşımış olduğu bütün özellikleri de üzerinde taşıyacak. İçinde Sıfır Atık Projesi kesinlikle uygulanacak. Bir taraftan gri sular pahalandırılacak. Bir taraftan da güneş gücüyle birlikte bir kısım elektrik masraflarını kendi içinde karşılayabilecek bir yapıda olacak.” dedi.

“HEDEFİMİZ 100 MİLYON METREKAREYE ULAŞMAK”

Bakan Özhaseki, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın faaliyet alanının geniş olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Türkiye’deki kentsel dönüşümü Bakanlık olarak biz sürdürmeye çalışıyoruz. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çıkan bir maddeden sonra o günden bugüne neredeyse 10 yıl içerisinde 2 milyondan fazla bina yenilenmiş ve sarsıntıya güçlü hale getirilmiş. 250 bin civarında da şu anda inşaatlar sürüyor, çalışmalar devam ediyor. İnşallah bunu daha da daha da hızlandırmak zorundayız biz. Bir taraftan TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin konut yapılmış. Toplumsal konutlarla birlikte bizim bu sayıyı çok daha ileri konutlara derecelere taşımamız icap ediyor. Millet bahçeleri yapıyoruz. Şu anda 74 milyon metrekarelik bir alanda çalışılıyor fakat gayemiz bizim 100 milyon metrekareye ulaşmak. Bunu da yapabilecek gücümüz, bilgimiz, birikimimiz, Bakanlık olarak var çok şükür.”

Milli Emlak tarafından bütçeye katkı sağlamaya uğraş ettiklerini belirten Özhaseki, Emlak Konut vasıtasıyla da birçok yerde hoş işler yapmaya da devam ettiklerini kelamlarına ekledi.

“VATANDAŞ ‘ALLAH DEVLETİMİZDEN SİZLERDEN RAZI OLSUN, TAMAM KARDEŞİM, HAKKIMIZ HELAL OLSUN’ DEYİNCEYE KADAR O BÖLGELERDE OLACAĞIZ”

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların birinci anından itibaren başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, herkesin olaya müdahil olduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, Bakanların, Valilerin, Kaymakamların ve kamu kurumlarından 650 binden fazla kişinin bölgede vazife aldığını hatırlattı.
6 Şubat’ta büyük bir afetle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, şöyle devam etti:
“O günlerde söylenen kelam doğruydu. Malazgirt’ten bu tarafa başımıza gelebilecek en büyük felaket herhalde buydu. Direkt 11 vilayetimizi etkiledi, 100 kadar ilçemizi binden fazla köyümüzü etkiledi. Yıkılan konut sayısı ve yapmak zorunda olduğumuz bağımsız ünite sayısı, orta ara itirazlarla birlikte değişmekle bir arada 680 bin civarında konut ve 170 bin civarında da depo, tek katlı iş yeri vesaire üzere bağımsız üniteden oluşuyor. Yani bizler Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak vatandaşlarımızın yarasını sarabilmek emeliyle 850 bin bağımsız ünite yapmak zorundayız. Sayıları söylemesi kolay. 850 bin. Bir çırpıda söyleniyor lakin her birinin yapılmasında dehşet bir emek var, çaba var, alın teri var. Ne demek 850 bin bağımsız ünite, ‘ortalama Malatya üzere, Adıyaman üzere yahut da Kahramanmaraş üzere 5 tane, 6 tane daha yeni vilayetin sıfırdan yapılması’ demek.”

Bakan Özhaseki, Türkiye’nin tüm zorlukların altından kalkabilecek güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde takımımız var. Allah’ın müsaadesiyle programımızı yaptık. Önümüzdeki günlerde ne yapacağımızı biliyoruz. Oradaki bütün yaraları saracağız. Vatandaş ‘Allah devletimizden sizlerden razı olsun, tamam kardeşim, hakkımız helal olsun’ deyinceye kadar o bölgelerde olacağız. Bizim birinci işimiz bu. Bizim birinci önceliğimiz buradaki yaraların sarılması.” dedi.

“BİZ TEKRAR KOŞULLARI BELİRLEDİK, ONLARA DA KESİNLİKLE TAKVİYE VERECEĞİZ”

Yeni bir periyoda hakikat geçildiğinin altını çizen Bakan Mehmet Özhaseki, şu bilgileri verdi:

“Yerinde dönüşüm diye isimlendirdiğimiz projeyi de önümüzdeki günlerde inşallah bizler devreye sokacağız. Herkes kendi konutlarını yapmak istediğinde yardımda bulunacağız. Bunun koşulları belirledik. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde esasen anlatacak ve kentlerin merkezinde de yerinde dönüşümü başlatmış oluyoruz. Bedelli arkadaşlar bunu söylerken bilhassa altını çizerek söylüyorum. Eski yanlışlara düşmeyeceğiz, fay kırıklarının üzerinde yapı yapılmasına müsaade vermeyeceğiz. Dere yataklarına mesken yapılmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Bundan sonra yer artı dört, yer artı üç üzere bir konutlaşmaya geçeceğiz. Bilhassa tarihi bölgesi ve merkezi olan yerlerde o tarihi kadim medeniyeti tekrar inşa edebilmek emeliyle tarihi kültürel mirasımıza sahip çıkabilmek maksadıyla o bölgeleri yine biz inşa edeceğiz. Etrafa hakikat uzanan çeperlerde ise vatandaşın kendi konutunu, kendi meskenini, oturduğu apartmanı yapması için de biz yine kuralları belirledik, onlara da kesinlikle dayanak vereceğiz. Kısa müddet içerisinde onların da yapmasını ve kentlerin tekrar geçmişte olduğu üzere canlı bir vaziyette hayatını sürdürmesini sağlamaya çaba ediyoruz. Bunun koşullarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız.”

Bakan Özhaseki, Anadolu coğrafyasının cennet üzere bir yer olduğunu ancak burada depremselliğin fevkalade bir dezavantaj olduğunu lisana getirerek, “Üzerinde yaşadığımız bu hoş Anadolu coğrafyası dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi. Cennet üzere bir vatana sahibiz. Ancak fevkalade bir dezavantajımız var; O da depremsellik. Hiç kimse unutmasın. Bu cennet vatan bir zelzele ülkesi. Son 100 yıl içerisinde 6 ve üzerinde şiddette olan sarsıntı sayısı 60’ın üzerinde. Yani neredeyse 1,5 senede bir bu memlekette yıkıcı 6 ve üzerinde şiddette bir zelzele oluyor. Toprağa verdiğimiz canlarımızın sayısı 130 bin civarında. Maddi hasarı artık söylemiyoruz. 100 milyarlarca .” biçiminde konuştu.

“HEM ŞU ANDAKİ OLUŞAN HASARLARI VE ZİYANLARI GİDERECEĞİZ, YARALARI SARACAĞIZ”

Daha sıkı ve yeni önlemlerle bir arada inşaatlaşmaya geçilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bir taraftan da göz bebeğimizi İstanbul’u zelzeleye hazırlamamız gerekiyor. Önümüzde güç işler var. Zahmetli işler var, kolay da değil. Vatandaşın da bir konutu var, oturduğu meskeni, onu teslim ettiğinde daha düzgününü, daha büyüğünü hiçbir bedel ödemeden ‘devlet versin, devlet değil misiniz? Ne olacak?’ Üzere bir mantık içerisinde yaklaştığı bir periyotta işimizin daha da zorlaştığını söyleyebiliriz lakin bütün bunların altından kalkabilecek gücümüz var, irademiz var. İnşallah bunları yapacağız. Ülkemizi de bir taraftan sarsıntıya hazırlayacağız. Hem şu andaki oluşan hasarları ve ziyanları gidereceğiz, yaraları saracağız. Bir taraftan da İstanbul başta olmak üzere tüm ülkemizi sarsıntıya hazır ve güçlü hale getireceğiz. Bunları yapmak da birinci işimiz diye düşünüyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir