Bakan Yanık: 2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 yaş ve üzeri olacağı öngörülüyor

Bakan Derya Yanık, Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü bünyesinde hizmet verecek olan merkez Mezitli ilçesindeki Mersin Gündüzlü Bakım ve Etkin Ömür Merkezi’nin açılış merasimine katıldı. Bakan Yanık merasimde yaptığı konuşmada, tüm dünyada nüfus yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık suratı düşerken, ömür mühletinin uzadığını kaydetti. Bilhassa gelişmiş ülkelerde yaşlanma suratının daha çok arttığını vurgulayan Bakan Yanık, münasebetiyle nüfusun yaşlanmasına yönelik kıymetli bir gündem unsurunun önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında her 5 şahıstan birinin 65 yaş ve üzeri olacağı öngörülüyor”

Türkiye’de 2021 yılı sonu prestijiyle 65 yaş ve üzeri nüfus oranının yüzde 9.7’ye ulaştığını kaydeden Bakan Yanık, “Bir öteki deyişle her 10 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üstünde demektir. Nüfus projeksiyonlarına nazaran 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda her 5 şahıstan birinin 65 yaş ve üzeri olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri yeni siyasetler üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye mecbur kılıyor. Yaşlı nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve verimlilik artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı faal ve fonksiyonel bir formda dönüştürme mecburiliği kaçınılmaz bir hal alıyor” diye konuştu.

“Politikalarımızın odağına her vakit aileyi alıyoruz”

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak, toplumsal hizmetler alanında birçok özgün hizmet modeliyle muvaffakiyet oranı yüksek bir süreç yürüttüklerini lisana getiren Bakan Yanık, “Tüm faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine yönelik bütüncül bir siyaset oluşturmayı ve hizmet sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim temel yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları toplumsal etrafta, faal ve sağlıklı bir halde ömürlerini sürdürmeleridir. Siyasetlerimizin odağına her vakit aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda strateji belirliyor, toplumsal hizmet uygulamalarımızı bu anlayışla geliştiriyor ve sunuyoruz. Kuruluş bakımı muhtaçlığı olan yaşlılarımız için uzun müddetli bakım hizmeti, kendi konutunda ömrünü sürdürmek isteyenler için meskende bakım, gündüzlü bakım hizmeti ve sıhhat hizmeti dayanağı üzere çeşitli hizmetler veriyoruz. Toplumun her bireyi üzere yaşlılarımızın da kişisel hareket alanını genişletmek için çalışıyoruz. Bu manada yaşlılarımızın gereksinimlerinin çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını göz önünde bulunduruyoruz. Etkin ve sağlıklı yaşlanma bakışını destekleyecek kapsayıcı hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin gereksinimleri doğrultusunda, durumlarına uygun hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” tabirlerini kullandı.

“500 bini aşkın engelli ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine meskende bakım ödemesi yapıyoruz”

Tüm hizmetlerde aileyi ve aile birlikteliğini öncelediklerini sık sık vurguladığını hatırlatan Bakan Yanık, bunun ne demek ve nasıl uyguladıklarını ise şöyle açıkladı: “Bu soruya şu halde karşılık vermek istiyorum. Çocuk, bayan, engelli, yaşlı yahut toplumsal yardıma muhtaçlık duyan vatandaşlarımızın kaideleri şayet ailesinin yanında kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye dönük üretiyoruz. 500 bini aşkın engelli ve yaşlı vatandaşımızın ailelerine meskende bakım ödemesi yapıyoruz. Bir öteki hizmetimiz ise yaşlı dayanak programlarıdır. Kendi öz bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize meskeninde, toplumsal etrafı içerisinde hayatını idame ettiriyor. Biz onların günlük hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz. Lakin birtakım durumlarda aile yanında hizmet vermek mümkün olmuyor. Bu türlü durumlarda büyüklerimizi kuruluş bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve yaşlı hayat meskenlerimiz ile büyüklerimize hizmet veriyoruz. Bugün prestijiyle yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaklaşık 27 bini aşkın büyüğümüze hizmet veriyoruz. Bir de bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz üzere aile ve kuruluş bakımı ortasında geliştirdiğimiz modellerle hem hizmet alan vatandaşlarımıza hem de ailelerimize dayanak oluyoruz. Bakanlığımıza bağlı gündüzlü merkezlerde verilen hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Gündüzlü Bakım ve Faal Ömür Merkezleri modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK tarafından 2021 yılında gerçekleştirilen ‘yaşam memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına nazaran, yaşlıların yüzde 64’ünün en değerli memnunluk kaynaklarının aileleri olduğunu söz ettiklerini söyleyen Bakan Yanık, “Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda sürdürmek istiyor. Hasebiyle kurum bakımının yanı sıra gündüz bakım hizmetlerini de bir model olarak çok değerli buluyoruz. Konutta yalnız yaşayan yahut ömrünü ailesi ve akrabaları ile sürdüren sağlıklı yaşlılarımızın muhtaçlıklarını gözeterek onların ömürlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Kendi imkanları ile karşılamakta zahmet çektikleri hususlarda onlara yardımcı olarak günlük hayat faaliyetlerine dayanak sunuyoruz. Büyüklerimizin toplumsal münasebetlerini zenginleştirerek hayat kalitelerini artırmak ve tüm bunlarla birlikte, bakıma muhtaçlık duyan yaşlılarımıza gündüz bakım hizmeti sunmak üzere ‘Gündüzlü Bakım ve Etkin Ömür Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı bilhassa hedefliyoruz. Bu model ile klâsik aile yapısının korunmasına büyük bir takviye sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi toplumsal etraflarından koparmadan, ailelerinin yanında toplumsal hayata etkin iştiraklerini sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan daha sağlıklı olmaları ile kurumsal bakıma olan gereksinimin azaltılarak ailelerin de istihdama iştiraklerinin kolaylaştırmış olacağız. Meskende bakım ve kurumsal bakım ortasında köprü vazifesi gören gündüz merkezleri ve hizmetlerini, nitelikli ve organize bir biçimde sürdürülebilir kılmaya bilhassa itina gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 gündüz hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza etkin olarak gündüz bakım hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 adet pilot Gündüzlü Bakım ve Etkin Ömür Merkezi kuracağız”

İhtiyaca nazaran şekillenen farklı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini belirten Bakan Yanık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği iş birliği ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı’ (FRIT 2) kapsamında ‘En Kırılgan Kümedeki Türk Vatandaşları ile Süreksiz Müdafaa ve Milletlerarası Muhafaza Altındaki Şahısların Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni (SOHEP) başlattık. Bu proje ile çocuk, bayan, engelli ve yaşlı bireyler başta olmak üzere hem Türk vatandaşlarına hem de süreksiz ve memleketler arası müdafaa altındaki bireylere yönelik kollayıcı ve önleyici hizmetlerin güzelleştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’de vatandaşlarımıza ve süreksiz muhafaza altındaki bireylere hizmet veren 6 adet pilot Gündüzlü Bakım ve Etkin Ömür Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük bakım hizmetleri, müşavere, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile meskende bakım takviyesini sunmuş olacağız. Mersin’de bilhassa sığınmacı konuklarımızın yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada çok hoş hizmetlere vesile olacağını ümit ediyoruz. Gündüzlü Bakım ve Faal Hayat Merkezi ile amacımız yaşlılarımızın ve ailelerinin gereksinim ve taleplerine uygun hizmetleri kaliteli ve fiyatsız olarak sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Gündüzlü Bakım ve Etkin Ömür Merkezlerinin, Bakanlığımızın sürdürülebilir ana hizmet ünitelerinden biri olmasını planlıyor ve bu emele yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, amaç kümenin erişilebilirliğini ve fizikî muhtaçlıklarını gözönünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Bakan Yanık, “Merkezlerde yer alan bu atölyelerde yaşlılarımızın hünerlerini geliştirerek, kendilerini ve etraflarıyla ahenklerini güçlendirecek bir ortam sağlamayı hedefliyoruz. Öteki taraftan, yaşlı bireylerin toplumsal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini kurs, stant, şov üzere etkinliklerle sunmaları için tertipler düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıyeten, yaşlılarımızın kaliteli toplumsal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, yalnızca günümüzün değil, geleceğe yönelik gereksinimlerin karşılanmasını da kıymetli buluyoruz. Bugün bu proje kapsamında birincisini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Bakım ve Etkin Hayat Merkezi’nin birinci örneğini Mersin’de açıyor olmaktan memnunluk duyuyorum. Bizler deneyimli yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine istikamet veren, çalışan, üreten bir Türkiye olmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Bakan Yanık, Mersin’de Bakanlığa bağlı 3 huzurevinde 188 vatandaşa bakım hizmeti verildiğini tabir ederek, “Yine Bakanlığımıza bağlı 1 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde 103 engelli vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Bu merkezde tıpkı vakitte gündüz bakım hizmeti de vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve kontrolü Bakanlığımız tarafından sağlanan 9 Özel Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden ise 796 engelli vatandaşımız bakım hizmeti alıyor. Ayrıyeten Mersin’de 17 bin 359 vatandaşımıza konutta bakım yardımı ödemesi yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da yaptığı konuşmada, bu çeşit kurumların devletin, en çok hayır dua aldığı yerler olduğunu söyledi. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konuşmaların akabinde açılışını yapılan Mersin Gündüzlü Bakım ve Faal Hayat Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada hizmet alan yaşlılarla bir ortaya geldi, atölye çalışmalarını izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir