Banttan ikinci el iniyor! Büyük ilgi, rakam 200 bin adedi bulacak

Yıllık 6 milyon adedi aşan ve araç başına kıymeti neredeyse 25 bin dolara ulaşan ikinci el araç pazarının potansiyelini gören yatırımcılar, adeta bir Otomobil fabrikasını andıran tesislerde ikinci el araçların tüm bakım, tamir, test ve paklık süreçlerini gerçekleştirerek direkt tüketiciye ulaştırıyor.

Söz konusu merkezlerin araç kapasitesinin yıl sonunda 100 bin adedi yakalayacağı, 2023 yılında ise 200 bin adede kadar çıkacağı kestirim ediliyor. Döngüsel iktisada katkı açısından da değerli bir yatırım olan bu alanda şimdilik kurumsal ikinci el şirketleri Carvak ve VavaCars’ın yatırımları bulunurken, önümüzdeki devirde Renault üzere ana üreticilerin bile yenilenmiş ikinci el araç işine girmesi bekleniyor.

ANKARA’YA YENİ YATIRIM

Bu alandaki yatırımlardan birisi geçtiğimiz nisan ayında VavaCars tarafından İstanbul’un Pendik ilçesinde hayata geçirildi. Biz de şirketin daveti üzerine geçtiğimiz hafta hem bu tesisi hem de yapılacak yeni yatırımları dinledik.

VavaCars Operasyon Küme Lideri Taner Timirci, eski bir kauçuk üreticisinden kiralanan bu tesisin modernize edilerek 22 bin metrekare alan üzerine heyeti ve yıllık 35 bin araç kapasiteli ikinci el araç yenileme merkezi haline geldiğini söyledi.

Böylesine bir tesisinin heyetim maliyetinin ortalama 2 milyon doları bulduğunu belirten Timirci, “Yenileme merkezi yatırımlarımızı Türkiye’nin öbür vilayetlerinde de hayata geçirerek Türkiye’ye yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz. İstanbul’dan sonra ikinci merkezi Ankara’da da hizmete sunuyoruz. Ergazi merkezimiz 22 bin metrekare alan üzerine konseyi, yıllık 35 bin araç yenileme kapasiteli bir  tesis. Böylelikle toplam kapasitemizi yıllık 85 bin araca çıkarmış oluyoruz” dedi.

MEKSİKALININ 300 BİN HEDEFİ

Diğer bir yatırımcı Meksikalı Carvak’ın ise İstanbul’da 2 bin araçlık bir yenileme merkezi bulunuyor. Lakin, şirket bu merkezi Türkiye’deki faaliyetlerinin başlangıç evresinde operasyonlarını sağlamlaştırmak ismine süreksiz bir tesis olarak görüyor.

2025 yılında 300 bin adetlik ikinci el araç satışı hedefleyen şirket, önümüzdeki periyotta çok daha büyük bir yenileme merkezi açmayı hedefliyor. O denli ki, Carvak CEO’su Mehmet Çelikol ile yaptığımız görüşmede yenileme merkezi için OSB’lerden yer baktıklarını lisana getirmişti.

Bu kapsamda, Türkiye’de yılda ortalama 800 bin adet sıfır araba üretildiği göz önüne alındığında, süratle büyüyen ikinci el araç yenileme merkezlerinden çıkan ikinci el araçların çok yakın bir gelecekte Türkiye’de üretilen sıfır arabaların sayısını yakalaması sürpriz değil.

RENAULT ‘YENİLEME’ MODELİNİ GETİREBİLİR

İkinci el araç yenileme alanı yalnızca kurumsal şirketlerin değil dünyaca ünlü markaların da radarında. Bu hususta geçtiğimiz aylarda Fransız dev Renault’nun Türkiye yöneticilerinden kıymetli açıklamalar yapılmıştı.

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, Türkiye’de yenilenmiş araç satma konusunu araştırdıklarını belirterek, “Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz. Fransa’da ‘Refactory’ dediğimiz sistemle araçları yenileyip tekrar fabrika garantisiyle tekrardan satmak manasına geliyor. Son etaplara geldik, inşallah onu Türkiye’de lanse ederiz. Lakin şu andaki zahmet; ikinci elde araç bulunmuyor. Yani bu sistemi açtığınız vakit ikinci elde araç yoksa nasıl yenileyeceksiniz üzere bir sürü hususlar var. Açmak için gerçek vakit mı değil mi onu düşünüyoruz ancak planlarımızda var” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HÜRRİYET / TAYLAN ÖZGÜR DİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir