Bu binaya ‘hasarsız’ raporu verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ilgili meslek örgütleri ve gönüllülerin iştirakiyle sarsıntının etkilediği 10 kentte hasar tespit çalışmalarına başladı. Bakanlığın açıklamasına nazaran, şu ana kadar 481 bin 865 bina da yer alan 2 milyon 196 bin 88 bağımsız ünitede hasar tespit çalışması yapıldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında 61 bin 722 binada yer alan 263 bin 800 bağımsız ünitenin acil yıkılması gereken ağır hasarlı ve yıkık olduğu belirlendi. 13 bin 917 binada bulunan 86 bin 673 bağımsız ünitenin orta hasarlı, 121 bin 515 binadaki 749 bin 654 bağımsız ünitenin az hasarlı, 229 bin 23 binada yer alan 915 bin 723 bağımsız ünitenin ise hasarsız olduğu tespit edildi.

Mezopoytamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, sarsıntının ağır bir tahribat yarattığı Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’nde bulunan 5 katlı binanın yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olmasına karşın Bakanlığın Hasar Tespit Sorgulama ve İtiraz Süreçleri sonucunda “Hasarsız” raporu verildiği belirtildi. Apartmanda yaşayan Fuat Açıkgül, 5 katlı binanın ön cephesinin büsbütün yıkıldığını ve tüm katlarda geniş çatlakların medyana geldiğini belirterek, binanın her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Açıkgül, bu durumdan kaynaklı tüm apartman sakinlerinin dondurucu soğuğa karşın dışarıda kurulan çadırlarda kaldığını aktardı.

‘DIŞARIDAN BAKIP ‘HASARSIZ’ DENİLDİ’

Bakanlığın tespit ve verdiği rapor karşında şaşkına döndüklerini söz eden Açıkgül, rapora itiraz edeceklerini söyledi. 4 gün evvel gelen takımların binaya girmeden tespitte bulunduğunu aktaran Açıkgül, şu reaksiyonda bulundu: “Barınabileceğimiz bir yer yok, ısınma sıkıntımız var. Halk kendi imkânlarıyla derme çatma çadırlar kurmaya çalışıyor. Tüm mahalle bu halde yaşıyor. Hasar tespiti için geldiler meskenin içine dahi bakılmadı. Yalnızca dışarıdan bakılıp ‘hasarsız’ raporu verildi. Bu karara bu gün itiraz edeceğiz. Tek talebimiz her insanın en doğal hakkı olan barınma hakkının verilmesidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir