Çinli markalar Şangay Otomobil Fuarı’nda gövde gösterisi yaptı… Bu akın ‘seddi’ aşar

PANDEMİNİN akabinde düzenlenen en geniş iştirakli araba fuarı olan 20. Şangay Araba Fuarı dün kapılarını açtı. İsmi 2023 yılından itibaren ‘Auto Shangai’ olarak değişecek fuarın bu yılki teması “Otomobil Sanayisinin Yeni Çağını Kucaklamak” olarak belirlendi. Tam 360 bin metrekarelik alan üzerinde kurulan ve 13 büyük salona yayılan fuardaki dokuz salon binek araba üreticilerine ayrıldı.

Diğer salonlarda ise otomotiv tedarik ve teknoloji şirketleri yer aldı. Fuara yüzde 90’ı Çinli markalar olmak üzere 1.000’in üzerinde şirket katıldı. İştirakçi sayısı açısından 2023’te dünyanın en büyük araba fuarı olan 20. Şangay Araba Fuarı’na katılan konut sahibi Çinli markalar, tıpkı belirledikleri temada olduğu üzere otomotiv sanayisindeki büyük dönüşüme ne kadar hazır ve argümanlı girdiklerini gösterdi.

REKABETÇİ MODELLER

Yıllarca başta Avrupa ve ABD olmak üzere farklı ülkelere üretim yapan Çin, mühendislik ve teknoloji alanında geçtiğimiz yıllara kıyasla sınıf atlayan araçlarıyla dünya devlerine bu defa kendi meskeninde baş tuttu. FAW, SAIC Group, Changan Automobile, BAIC, GAC üzere birçok Çinli araba kümesinin yer aldığı fuarda BYD, Geely, Chery ve HiPhi üzere birçok marka yeni modellerini sergiledi. Şangay’daki büyük gösteri, son iki yılda AB pazarlarında gerçekleştirdiği araba ihracatını beş kat artırarak 15.5 milyar dolara çıkaran Çin’in ek vergilerle durdurulmasının güç olduğunun ispatı üzereydi. Modeller hem fiyatlarıyla rekabetçi hem de dizaynlarıyla ‘Avrupalı’ izlenimi verdi. Biz de Chery markasının davetlisi olarak katıldığımız fuarda bu modelleri yakından inceledik.

TEK DEPOYLA 1500 KM GİDEN HİBRİT

GEÇTİĞİMİZ aylarda Türkiye pazarına üç farklı içten yanmalı SUV modeliyle giren Çinli Chery, fuarda birçok yeni araç ve mevcut araçların plug-in hybrid (şarj edilebilir hibrit) motora sahip versiyonlarını tanıttı.Türkiye’de 7 ve 8 modelleri bulunan Tiggo serisinin 9’uncusu Şangay’daki büyük gösteride görücüye çıktı. Yeniden Türkiye’de akaryakıtlı motorla satılan Omoda 5’in elektrikli versiyonu birinci sefer burada sergilendi. TJ-1, Jaecoo 7 ve Arrizo Star’ı da marka birinci sefer gösterdi. Fütüristik bir görünüşe sahip Arrizo Star’ın 100 kilometrede 3.8 litre tüketerek 1.500 km yol kat edebileceği belirtildi. Aracın seri üretiminin önümüzdeki yıllarda başlayacağı ve Çin dışındaki pazarlarda da satışa çıkacağı paylaşılan öbür ayrıntılar ortasında.

Chery XEED

Chery TJ1

TÜRKİYE’DE SATILAN MODEL Y’YE RAKİP

TÜRKİYE pazarınaALJ Türkiye ile girmeye hazırlanan dünyanın en büyük elektrikli araba üreticilerinden BYD, fuarda kısa müddet evvel Türkiye’de de satışa sunulan Tesla Model Y’ye rakip olacak Song L isimli bir elektrikli araba tanıttı.

BYD Song L

2023 yılında satışa sunulacak SUV gövde tipindeki aracın fiyatının ise 43 bin düzeyinde olması bekleniyor. Marka
ayrıyeten, Destroyer 07 isimli Plug-In Hybrid motora sahip bir Sedan da görücüye çıkardı. Model tek şarjla 121 yahut 200 km’ye kadar yalnızca elektrikle gidebilen versiyonlarıyla tercih edilebiliyor.

Öte yandan, markanın uygun fiyatlı elektrikli arabası Seagull da 12 bin dolarlık fiyatıyla ilgi topladı.

SIRADIŞI BİR ARAÇ: HIPHI

ÇİNLİ Human Horizons Technology’nin tasarımı, teknolojisi ve sıradışı özellikleriyle dikkat çeken markası HiPhi fuarda üçüncü modeli olan Y’nin tanıtımını gerçekleştirdi. Kapıları, açılır art tavanı ve araç içi cümbüş sistemleriyle adeta yeni bir segment yaratan markanın yeni modeli Çin dışındaki pazarları da dikkate alarak tasarlandı. Aracın çift elektrik motorlu versiyonu 504 beygir güç üretiyor ve 810 km menzile sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

?

HiPhi Y

5 DAKİKA ŞARJLA 200 KM

ŞANGAY’da tanıtılıp Avrupa pazarlarına çıkmayan hazırlanan bir öteki marka da Xpeng’in yeni SUV’u G6 oldu. 35 bin 500 dolar düzeylerinden satışa sunulacak model 218 kW ve 460 kW güç üreten iki farklı elektrikli motora sahip olacak. Araba 5 dakikalık bir süratli şarjla 200 km yol kat edebilecek. Tesla üzere epey sade iç ve dış dizayna sahip olan arabanın 2023 yılı sonundan itibaren yollara çıkması bekleniyor.

Xpeng G6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir