Çinli otomotivciyi yatırıma çekmeliyiz

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) 2023 yılının birinci çeyreğiyle ilgili dataları açıkladı. Toplantıda birinci 3 aylık üetim, ihracat ve pazar performansını da pahalandıran OSD Lideri Cengiz Eroldu, bölüme dair çarpıcı açıklamalara bulundu.

TÜM YAKITLI MODELLERİ YERLİ ÜRETEBİLİYORUZ

Elektrikli araçlarlar ilgili açıklama yapan OSD Lideri Eroldu, “Ülkemiz hala içten yanmalı bir pazara sahip. Togg’un gelişiyle hızlanan elektrifikasyon süreci ilerleyen devirde kendini daha da gösterecek. Türk otomotiv sanayisinin şu anda 2 milyon adetlik kapasitesi var. Bu 2 milyonunluk üretim kapasitesinin içinde akaryakıtlı, dizel, elektrikli ve başka tüm yakıt tiplerine uygun üretim yapılabiliyor” açıklamasını yaptı.

ÇİNLİLER İÇİN FIRSAT KAÇMADI

Ek vergiler sebebiyle Çin’den gelen yatırımların kaçmadığına işaret eden Eroldu, “Aslında tam bilakis, buradaki üretimi desteklemesi lazım. Çinli marka Türkiye’de yerli üretim yaparsa o vergiye tabi değil. Bizim burada emelimiz Çin’i yasaklarla durdurmak değil de çekmemiz lazım buraya. Çin’den biz de besleniriz. Rakip olması da güzel bir şey. Bizi de güçlendirir aslında. Yatırımların Türk menşeine dönüşmesi lazım. Çinlilerin de Türkiye’yi hafif köprü değil de Boğaz Köprüsü üzere görmesi lazım. Yatırımın temellerinin derinlerde olması lazım” sözlerini kullandı.

DÜNYANIN EN ÇOK ÜRETİM YAPAN 14’ÜNCÜ ÜLKESİYİZ

Türk otomotivinin dünyadaki yerine değinen Cengiz Eroldu kelamlarına şöyle devam etti: “Bugün araba üretiminde Avrupa’da altıncı ülkeyiz, ticari vasıtada birinci ülkeyiz, toplamda da dördüncü ülkeyiz Avrupa Birliği içinde. Tıpkı vakitte dünyada da 2021 yılında araba üretiminde 16’ncı sıradaydık. 2022 yılında Rusya ve İngiltere’nin önüne geçerek 14’üncü en çok araba üreten ülke pozisyonuna geldik. Ticari araçlarda 9’unculuğumuz devam ediyor.”

OTOMOTİV ARTIK 100 MİLYONU AŞMAZ

Çipten ötürü tedarik meselesinin devam ettiğini ve öbür ülkelerde de fiyatları artmasında kaynaklı üretimlerin düştüğüne işaret eden OSD Lideri Eroldu, “Küresel araba pazarının artık daha evvelki varsayımlarda olduğu üzere 110 milyon üzerine çıkma beklentileri şu anda yok. 2024 yılında 93 milyonluk, daha sonra da 97 milyon ve 100-104 milyona giden sayılar var. Benim şahsi görüşüm bu sayıların hiçbir vakit artık 100 milyonun üzerine çıkamayacağı yönünde” formunda konuştu.

OTO ENDÜSTRİSİNDE YÜZLER GÜLÜYOR

Türk otomotiv endüstrisinde bu yılın birinci çeyreğinde toplam üretim yüzde 21 artarak 366 bin 597 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın birinci üç aylık devrine nazaran yüzde 34 artış sağlayan araba üretimi ise 222 bin 51 adede ulaştı. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 382 bin 504 adede yükseldi. Ticari araç kümesinde, yılın birinci çeyrekte üretim yüzde 6, ağır ticari araç kümesinde yüzde 19 ve hafif ticari araç kümesinde yüzde 5 oranında arttı. Bu periyotta, toplam ihracat 253 bin 828 adet, araba ihracatı ise 156 bin 763 adet seviyesinde gerçekleşti. İhracattan elde edilen gelir ise 8,8 milyar dolara ulaştı. 2023’ün üç aylık devrinde toplam pazar, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 55 artarak 247 bin 904 adetten kapandı. Araba pazarı da yüzde 50’lik artış sağladı ve 175 bin 421 adede ulaştı. Kapasite kullanımı ise yüzde 74’e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir