Deprem göçü kiraları arttırmıştı! 100 bin TL ceza…

​Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki 11 ili etkileyen sarsıntıların akabinde bu bölgelerde yaşayanlar farklı vilayetlere göç etti. Bu vilayetlerden Konya’da birtakım konut sahipleri ve gayriresmi emlakçılar, mesken kiralarında yüzde 30 ila 40 ortasında değişen fiyat artışına gitti.

Konya Ticaret Vilayet Müdürlüğü, bunun üzerine çalışma başlattı. Vilayet Müdürlüğü, mesken kiralarının yanı sıra besin, çocuk bezi, paklık eserlerinin de fahiş fiyata verilmesiyle ilgili gelen şikayetlerle ilgili inceleme yapıp, tutanak hazırlıyor. Hazırlanan tutanaklarda Ticaret Bakanlığı’nın Haksız Fiyat Kıymetlendirme Kurulu’na gönderiliyor. Heyetçe fahiş fiyat artışı belirlenmesi halinde bu bireylere 100 bin liraya kadar cezai süreç uygulanacak.

Bazı internet sitelerindeki yeni kiralık ilanlarının sarsıntılardan çabucak sonraki vakitlerde yayınlandığı görülüyor. Kimi ilanlarda birebir semt üzerinde 2+1 bir dairenin 2,850 liraya kiraya verilirken, 1+1 bir dairenin ise 6 bin liraya kiralanması dikkat çekiyor.

Emlak uzmanları, kimi semtlerde kirası 5 bin lira olan meskenlerin 7 bin liraya, 7 bin lira olan konutların ise 10 bin liralara yükseldiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir