Dev sosyal konut kampanyasında geri sayım! Konut mu yoksa arsa almak mı daha mantıklı?

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinde birinci konutların temeli 25 Ekim Salı günü atılacak. Dev projeye müracaatlar devam ederken, birçok vatandaş şu soruyu soruyor: ‘Konut almak mı daha mantıklı yoksa arsa mı?’ bahisle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Gayrimenkul Uzmanı Yücel Evsen şu sözleri kullandı: 

TOKİ’NİN KONUTLARINA NE VAKTE KADAR HANGİ KAİDELERLE BAŞVURABİLİYORUZ? 

“Ay sonuna kadar müracaatlar devam edecek ve kasımın birinci haftasında kura çekimleri başlayacak. 13-14 Eylül prestijiyle başlayan kampanyamızda 8 milyonun üzerinde vatandaşımız müracaatlarını yaptı. 250 bin konutun 2 yıl içinde biteceğini düşünürsek bu çok büyük bir kampanya. Vatandaşın talebinin çok ağır olduğunu görüyoruz. 

KONUT MU, ARSA MI DAHA AVANTAJLI? 

Konut almak daha avantajlı, arsa alıp konut yapmak bilhassa toplumsal konut, marka projelerini ayırmak gerekir. Konut almak daha avantajlıdır. Dar gelirli vatandaşlarımızın son 2 yılda yaşanan külfetten ötürü bu noktada müracaat yapmaları, emeklilerimizin, şehit ve gazi yakınlarımızı hesaba kattığımızda bunların öncelikli olmasını düşünüyorum. 

PROJE MESKEN FİYATLARINI DÜŞÜRÜR MÜ? 

Ev fiyatlarının düşmesi için öncelikle maliyetin düşmesi gerekir. Konut fiyatlarına baktığında neden bu kadar fark olduğunu düşünüyor. Cumhurbaşkanımız bunu açıkladı. Arsa maliyeti ve yüzde 40 indirim ile bu fiyat açıklandı. Bunu olağan yapılan konutlarla eş bedel tuttuğunuzda hakikat olduğunu düşünmüyoruz. Maliyetlerde çok artış var. Mesken fiyatlarının düşmesi bu süreçte olur mu? Ben olacağını düşünmüyorum. 

Bu ülkede yüzbinlerce konut yapılıyor. 400 metrekare emlaka yapılan konutların tamamı toplumsal konuttur. Mesken fiyatlarının düşmesinden çok kiraların düşeceğini bekliyorum. Toplumsal konutun kira konusunda tesirli olacağını düşünüyoruz. 2 yıl içinde 250 bin konut teslim edilecek bunun tesir alanını kirada olacağını düşünüyorum. 

Konut fiyatlarını aşağı çekeceğini düşünürsek burada yanılabiliriz burada maliyetleri tartışmamız gerekir. Süratle artan maliyet artışları konut fiyatlarını üst yönlendiriyor. 2022 yılında en inançlı liman konuttur. Eylül sonuna baktığımızda 1 milyon 60 bin konut satılmış. Konut arzındaki meseleye tesir olacağını. Devletin elini taşının altına koyduğunu söyleyebiliriz. Vatandaşa, iş dünyasına yararlı bir kampanya. Bunları konuşurken kesinlikle maliyet artışlarını konuşmamız gerekir, arsa maliyetlerini konuşmamız gerekir, salı günü temeli atılacak iyi, uğurlu olsun diyorum. 

KİRALAR NE KADAR DÜŞER? 

Önümüzdeki 2 yıllık süreç var. Tesir olur mu evet olur. Konut sahipleri bu kadar konut yapılıyor biz kiralara artırım yapmayalım diye bir tesiri olabilir. 1 yılın sonunda tesirlerinin daha net ortaya çıkacağını düşünüyorum. “ 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir