Dolar/TL, 18,89 seviyesinden işlem görüyor

Dolar/TL, yeni güne yatay başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle 18,8870’ten süreç görüyor. Birebir dakikalarda avro/TL yüzde 0,4 artışla 20,0570’ten, sterlin/TL yüzde 0,3 bedel yararıyla 22,7940’tan satılıyor.

Dolar endeksi şu dakikalarda evvelki kapanışın yüzde 0,2 altında 104,6 düzeyinde dengelenirken, avro/dolar paritesi yüzde 0,4 artışla 1,0620 düzeylerinden alıcı buluyor.

ANALİSTLERİN DEĞERLENDİRMELERİ

Batı ekonomilerindeki enflasyon başta olmak üzere son devirde açıklanan makroekonomik datalar, para siyasetindeki şahin duruşun ne kadar daha devam edeceğine ait öngörüde bulunmayı zorlaştırıyor.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın mart, mayıs ve haziran ayı toplantılarında 25’er baz puanlık faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakıldığına dikkati çekerek, açıklanacak data ve yetkililerin kelamla yönlendirmelerinin piyasalarda oynaklığın sürmesine neden olabileceğini kaydetti.

Bugün dünya genelinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile Almanya’da enflasyon ve ABD’de inşaat harcamaları datalarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105,5 düzeyinin direnç, 104’ün dayanak pozisyonunda olduğunu söyledi.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir