Edirne markaları tüm dünyada tescil edilebilir

Erdoğan DEMİR (EDİRNE İGFA)
Mana Patent Ofisi Kurucusu olan ve bilhassa uzun yıllardır Edirne bölgesinde birçok işletmenin marka ve patent danışmanlığını sürdüren Özgür Gürsoy “İhracatın büyümesi ve küresel pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri ile dünyanın her ülkesinde tescil yapılabiliyor. Avrupa Birliği topluluğunda ki ülkelerin her birinde, Amerika kıtasında, İngiltere’de, Arap Emirlikleri üzere dünyanın her kıtasındatescil süreci yapabilecek yetki ve donanımdayız, ihracat kademesindeki firmaların markalarını artık tüm dünyada devlet teşvikleri koruyabiliyoruz.” dedi.

İHRACAT YAPILAN ÜLKELERDE DE AYRIYETEN MARKANIN TESCİL EDİLMESİ GEREKLİDİR.

Gürsoy, ülkemizdeki bir çok işletmenin, internet ağının sonsuz gelişimi ve teknolojinin hudut tanımaması ile birlikte artık ihracatını da daha rahat bir formda gerçekleştirebileceğini belirterek “Bu da demek oluyor ki Türkiye’de ki markalar artık eserlerini yurtdışı pazarlarına daha rahat ve süratli halde ulaştırabiliyorlar. Buradaki en kıymetli kriter Türkiye’de alınan marka tescilinin yalnızca Türkiye hudutları içerisinde geçerli olmasıdır. Münasebetiyle bu markanın öbür bir ülkede kullanılabilmesi ve gümrüklerde sorun yaşanmaması için ihracat yapılan ülkelerde de ayrıyeten markanın tescil edilmesi gereklidir.”şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN DAHA ÇOK ROL ALABİLMESİ İÇİN DEVLET TEŞVİKLERİ BULUNMAKTADIR.

Türkiye’de bir eser yahut hizmet alanında kullanılmak için tescil edilen markaların, öbür hiçbir ülkede muhafaza sağlanmadığına vurgu yapan Gürsoy açıklamasını şöyle tamamladı. “Türkiye’de tescilli olan bir markayı, örneğin İngiltere’de tescil süreci yapmadan kullanıyorsanız, bu durumda İngiltere’de o markanın sahibi değil hatta büsbütün taklide açık ve diğerlerinin tescil edebileceği durumunda olduğu bilinmelidir. Kendi markanızın Türkiye’de tescili olmasına karşın öbür ülkelerde de tescil edilmesi gerektiğinin bilinmesi gereklidir. İhracatın büyümesi ve küresel pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri bulunmaktadır. Ülkemizde üretilen eserleri yurtdışı pazarına göndermeden evvel kesinlikle tescil ettirmek gerektiği aksi bir durumunda gümrükten o ülkeye giriş yapılamaması en kıymetli detaydır.

Markaların tescil edilecekleri ülkelerde zorunluluklar vardır. En kıymetlisi ise hangi ülkede tescil süreci yapılacak ise, tescil süreçlerini o ülkenin vatandaşı olan Patent Ofisleri ile bu işleri yapması mecburidir. Bizlerdebir çok ülkenin Patent Ofisleriile partnerlik muahedeleri yaparak şuanda neredeyse her ülkede ulusal olarak hizmet verebilen Türkiye’de sayılı ve Edirne’de geniş bir ağı olan patent ofisiyiz. Hasebiyle lokal değil ulusal olarak hizmet veren sayılı patent ofisleri ortasındayız.

Mutlaka ihracat yapan ve yapma planı olan Edirneli işletmelere devlet teşviklerini kullanarak yurtdışı marka tescili yaptırmalarını öneriyoruz.”

a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir