Erdoğan, canlı bağlantıyla tünellerin açılışını yaptı: Ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Muhalefet toplanıp dağılmaktan diğer hiçbir iş yapamazken, biz usta bir satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yaşını sıradan yıl dönümü kutlamasının çok ötesine geçen ‘Türkiye Yüzyılı’ atılımı ile karşılamaya hazırlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Assos ve Troya tünellerinin açılışını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden görüntü konferans tekniği ile canlı irtibat yaparak gerçekleştirdi.

Yoğun yurtdışı ve yurt içi programları nedeniyle açılışı daha fazla geciktirmek istemediği için canlı ilişkiyi tercih ettiğini belirten Erdoğan, özetle şunları söyledi:

5 DAKİKAYA İNDİ: Uzunluğu 5.7 kilometreyi bulan tünelleri ile birlikte toplamda 9.6 kilometrelik bu yol, Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayan kuzey ve güney aksının en değerli kısımlarından biridir. Böylelikle geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgede hızlanan trafiğe karşılık verecek, yatırım bedeli 4.6 milyar lira olan bir projeyi daha kentimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller sayesinde Kaz Dağları’nın o süper tabiatına en küçük bir ziyan vermeden Ayvacık-Küçükkuyu ortasındaki arayı yaklaşık 2.5 kilometre kısalttık. Daha evvel 50 dakika süren seyahatin, beş dakikaya inmesi ile hem vakitten hem de yakıttan hem emisyondan elde ettiğimiz kar yılda 133 milyon liraya tekabül ediyor.

EMANETE SAHİP ÇIKIYORUZ: Bu yol ile birlikte bölgede artık bölünmüş yol standardına sahip olmayan ana güzergâh bırakmadık. Tünellerin giriş ve çıkışlarında yapılan kaplama ve rölyeflerin projeye başka bir hoşluk kattığına inanıyorum. Çanakkale Savaşı’nın değerli sembollerini içeren bu çalışmalar, tünelleri kullanan vatandaşlarımıza zaferlerimizin coşkusunu da yaşatacaktır. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal’in ve bize bir asır evvelki o büyük zaferi yaşatan tüm kahramanlarımızın anıları hala bu kentin her avuç toprağında buram buram kokmaktadır. Şehitliklerimizi abad ederek köprümüzü inşa ederek, yollarımızı yaparak, endüstrisiyle, tarımıyla, ticaretiyle, turizmiyle her alanda Çanakkale’yi geliştirerek ecdadın emanetine sahip çıkıyoruz.

SATRANÇ OYUNCUSU TİTİZLİĞİ İLE: Muhalefet toplanıp dağılmaktan diğer hiçbir iş yapamazken, biz usta bir satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yaşını sıradan yıl dönümü kutlamasının çok ötesine geçen ‘Türkiye Yüzyılı’ atılımı ile karşılamaya hazırlıyoruz. Daha evvel milletimizi nasıl 2023 gayelerimiz ufku ile buluşturmuşsak, inşallah artık de ‘Türkiye Yüzyılı’ programımız ile 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz. Geçtiğimiz 20 yılda, ülkemizi dünyanın en büyükleri ortasına yükseltmek için gerekli altyapıyı kurduk. Her alanda Türkiye’yi cumhuriyetimizin ikinci asrını Türkiye Yüzyılı haline getirecek büyük dönüşüme hazırladık.

MİLLETİMİZ DEĞERİNİ BİLİYOR: Hayat pahalılığının getirdiği düşüncelerimiz olmakla birlikte, imkanlarımız ve kararlılığımız daha büyüktür. Türkiye’yi eski siyaseten zayıf, ekonomik olarak güçsüz, toplumsal olarak parçalanmış, idari olarak dağınık, vizyon olarak kısır, hizmet olarak eksik günlerine döndürmek isteyenler var. Ancak milletimiz demokrasi ve kalkınma reformlarıyla elde ettiği kazanımların değerini biliyor. Ülkemizin heyecanının bunlardan geri gitmek değil, daha ileri adımlar atmak olduğu gerçeği vatandaşlarımızın zihinlerinde ‘mıh’ üzere yer etmiştir.

ÜÇ KITA YEDİ İKLİM GENİŞLİĞİNDE: Hep söylediğimiz üzere, Türkiye asla görünen sonlarından itibaren bir ülke değildir. Bizim gönül sonlarımız, ecdadımızın üç kıta yedi iklim tanımı ile söz ettiği genişliktedir. Biz kendimiz ile birlikte kalbi ve gözü bize yönelmiş tüm dostlarımız, tüm mazlum ve mağdurlar için büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmenin peşindeyiz.

50 dakikalık yol 5 dakikaya indi

Uzunluğu 5.7 kilometreyi bulan tünelleri ile birlikte toplamda 9.6 kilometrelik bu yol, 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgede hızlanan trafiğin muhtaçlığına karşılık verecek. Yatırım bedeli 4.6 milyar lira olan  Assos ve Troya tünelleri sayesinde Kaz Dağları’nın o süper tabiatına en küçük bir ziyan vermeden Ayvacık-Küçükkuyu ortasındaki arayı yaklaşık 2.5 kilometre kısalttık.
Daha evvel 50 dakika kadar süren seyahatin, beş dakikaya inmesi ile hem vakitten hem de yakıttan, hem emisyondan elde ettiğimiz yarar yılda 133 milyon liraya tekabül ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir