Gökhan Zan’ın çığlığı: Enkaz duruyor, kepçeler çalışmıyor

Hatayspor Yardımcı Antrenörü Gökhan Zan, sarsıntının felaketinin yaşandığı kentte arama-kurtarma çalışmalarına ait bilgilendirmede bulundu.

FOX TV canlı yayınına bağlanan eski ulusal futbolcu Zan, AFAD’dan talimat bekleyen kepçelerin 2 gündür kentte hiçbir iş yapmadan beklediklerini söyledi. Zan, şöyle konuştu;

“2 gündür kepçeler buradaydı aslında. Ben yetkililerle, buradaki sürücülerle çalışan arkadaşlarla konuşuyordum. Yalvardım, ‘Neden çalışmıyorsunuz’ diye. Dedikleri şey, ‘Sadece bizi AFAD yönlendirebilir, onların dışında hareket edemeyiz’. Daha sonra bir diğerine ‘Ne vakit çalışacaksınız?’ diye sordum. ‘Kayıt yapmadan, bizi yönlendirmeden yapamayız’ diyorlar. Ya neyi bekliyoruz! Cesetleri toplamayı mı bekliyoruz!”

Gökhan Zan, arama-kurtarma çalışmalarının çok yavaş olduğunu ve tertibi daha süratli yapmaları gerektiğini belirterek, “Burada boş boş duruyorlar. Gelsinler, burada çekim yapsınlar. İnsanlığa sığmıyor. Ben göçük altında olan ailelerin sesi olmaya çalışıyorum” dedi.

Instagram hesabından kepçelerin boş durduğu imajları paylaşan Gökhan Zan, görüntünün altına şu kelamları not düştü;

“Devlet büyüklerimizden ricamız halkımızın feryadını duysunlar. Durumlar çok vahim hatay dışardan göründüğü üzere değil. Yerle bir oldu buralar.Hayat durmuş. Ne olur daha süratli hareket edilsin. İş makineleri daha süratli koordine edilmezse enkazlardan çıkan yalnızca cesetler olacak ne olur tüm yetkililere yalvarıyorum bir can daha kurtarmak için duran tüm bu makineler süratlice koordine edilmeli tüm ilçelere tüm mahallelere ivedilikle gidilmesi gerekiyor. Hala ulaşılması gereken binlerce enkaz var .serinyoldan Antakya istikametine hakikat giderken iki gündür şahit olduğum görüntü.günlere dakikalara değil saniyeler bile çok değerli.Hatay kendi yazgısına terk edilmesin. Devletin ne insan gücü varsa tüm imkanları seferber ederek artık alana çıkarması lazım. Vakit daralıyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir