‘Haciz kararları esnafı, tüccarı çaresiz bırakıyor’

Ekonomi siyasetleri nedeniyle yurttaşın alım gücü erirken, esnaf ve üretici de iflasın eşiğine geldi. Döviz kuru nedeniyle artan maliyetler yanı sıra ağır vergi yükleri de milyonları sıkıntı durumda bırakıyor. Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Lideri Oğuzhan Cet Sadıkoğlu da yazılı açıklama yaparak hem iş insanlarının hem de yurttaşın yükselen döviz kurları ve piyasadaki istikrarsız sürecin tesiriyle önemli problemler yaşadığını belirtti.

Sadıkoğlu, artan borçlanma sonucu icra belgelerinin da katlandığını hatırlatarak “Ülkemizde mevcut icra takip belgeleri 25 milyonu aşmış durumda, her gün ortalama 7 bin yeni icra takibi başlatılmakta. Vergi borçları nedeniyle haciz kararları ile karşılaşan üyelerimiz mağduriyetlerini bildiriyor. Ticari faaliyetlerinde kullandığı araca haciz kararı çıkan esnafımız, tüccarımız nasıl para kazanacak, nasıl borcunu ödeyecek” diye sordu. 

‘HESAPLARA ÖNLEM KONULUYOR’

Artan vergi borçlarının tahsilatı için başlatılan e-haciz uygulamasının, yaşanan ekonomik darboğazda hem iş insanlarını hem vatandaşı güç durumda bırakabildiğine dikkat çeken Sadıkoğlu, ”Bugün borcunu yapılandıran birçok üyemizin dahi ödemelerinde zahmet yaşandığını görüyoruz. Üyelerimizden son periyotta aldığımız en önemli şikâyetlerden biri ise elektronik haciz konusunda. Gelir Yönetimi başkanlığı, vergi borcu olan yahut yapılandırılan taksitlerinde ödeme zahmeti yaşayan mükelleflerin hesaplarına e-haciz ile bloke koyuyor. Borcun ve ödemenin durumuna nazaran maaşlara, gayrimenkullere yahut araç üzere menkullere de bu yolla haciz kararı alınabiliyor” dedi. 

‘ARAÇLARA EL KOYMAK ELİ KOLU BAĞLIYOR’ 

Başkan Sadıkoğlu, “Kamu borçları nedeniyle borçlunun hesabı ve menkulleri üzerine önlem koyup borcun ödenmesini beklemek mükellefleri çaresiz bırakmak manasına geliyor. Örneğin mükellefin ticari faaliyetlerini sürdürdüğü aracına haciz ve yakalama kararı çıkartılması açıkça borçlunun elini kolunu bağlamak manasına geliyor” sözlerine yer verdi. 

‘HACİZ KARARLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’ 

Sadıkoğlu, devletin tahsilat uygulamalarında mevcut güçlü ekonomik şartları göz gerisi etmemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Her vakit sarf ettiğimiz bir konu var. Devlet böylesi güçlü devirde azap yüzünü değil şefkat yüzünü göstermeli. Bu toplumsal devlet prensibinin de gerekliliğidir. Haciz kararları üyelerimize önemli mağduriyetler yaşatmakta, ticari hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Daha evvel Vergi Vilayet Müdürlüğümüzü ziyaret ederek mevzuyu ve yaşanan problemleri lisana getirmiştik. Maliye Bakanlığı ve TOBB’a üst yazı ile ilettiğimiz bu sorunu basın aracılığıyla da gündeme taşıyoruz. İktisat çarklarının istikrarlı dönmesi için tüccarımız ve sanayicimizin üretimini, ticaretini devam ettirebilmesine bağlı. Bu noktada üyelerimize takviye olunmasını, sistemin gözden geçirilmesini ve mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz” dedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir