Ham petrol fiyatı ne kadar oldu? (13 Eylül 2022)

Arz tarafında ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planı fiyatlar üzerinde tesirli oluyor.

Dün 95,14 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 94 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.34 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,23 artarak 94,22 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 88,09 dolardan alıcı buldu.

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 94,22 dolardan süreç görüyor.

ABD Hazine Bakanlığı, tavan fiyat uygulamasının, Rus ham petrolü için 5 Aralık’ta ve rafine eserler için 5 Şubat 2023’te yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’in ihale yoluyla yüksek ölçüde ham petrol alımı yaptığına ait haber akışı talebe ait olumlu beklentilere yol açtı. Fakat ülkede Kovid-19 salgını sebebiyle kısıtlayıcı tedbirler alınmaya devam ederken, ekonomik aktiviteye yönelik telaşlar de güçleniyor.

Öte yandan, geçen hafta çarşamba günü 110,8 ile son 20 yılın tepesini görmesinin akabinde zayıflayan dolar endeksi fiyatları üst taraflı destekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir