Hatay Belediye Başkan Lütfü Savaş: Suriyeli seçmen yüzde 85, Türk seçmen yüzde 5 arttı; Türkiye için de Hatay için de risktir

“Adaylık terazisinde ben de olmak isterim” kelamlarıyla gündeme gelen Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, T24’e konuştu. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusunda bugüne kadar net bir açıklaması olmadığını belirten Savaş, “Aday olursa ardındayız lakin değilse adımın geçmesinden onur duyarım. Üç periyottur her renkten oy aldım” dedi. Suriyeli seçmen sayısının da 2019 yılına oranla yüzde 85 arttığı ihtarında bulunan Savaş, “Bu Türkiye için de Hatay için de bir risktir. Eza yaşamıyorsak halkın empatisinden” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmaması halinde kendisinin de “teraziye alınması”nı isteyen ve tartışma yaratan Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, kelamlarına açıklık getirdi. Kılıçdaroğlu’ndan bugüne kadar adaylıkla ilgili net bir açıklama duymadıklarını söz eden Savaş,  “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili adımın geçmesi üzerine sorulan bir soru üzerine genel liderimiz aday olmazsa ben de aday olmaktan onur duyarım dedim. Bunda yadırganacak bir şey yok” diye konuştu. Savaş, “Burada ne kimseyi aşağıya çekmek için bunu yaptık ne de sayın genel başkanlığımızın cumhurbaşkanlığı adaylığını zedeleyecek bir mevzu konuştuk” tabirini kullandı.

Mülteci sorunu ile ilgili de konuşan ve Hatay’daki Suriyeli sayısının, açıklananın çok daha fazlası olduğunu belirten Hatay Belediye Lideri Lütfü Savaş, seçmen sayısının ise 2019 yılına nazaran yüzde 85 oranında arttığını açıkladı. Buna rağmen Türk seçmen sayısının sırf yüzde 5 arttığını vurgulayan Savaş, gelecek ismine toplumsal barış boyutunda dert duyduğunu da anlattı. Savaş, “Bu çocuklar sağlıklı bir rehabilitasyon almalı. Bugüne kadar düşünce yaşamadıysak Hatay halkının empati ve sevgi bağlarının güçlü olmasından, bizim orada barış ismine attığımız adımlardan ötürü bugüne kadar sorun yaşamıyoruz” değerlendirmesini yaptı. 


Lütfü Savaş, T24 muhabiri Eray Görgülü’nün (solda) sorularını yanıtladı

-Türkiye’deki Suriyeli sayısı tartışma konusu oluyor. Göç Yönetimi Başkanlığı resmi sayılarına nazaran Türkiye genelinde 3.5 milyon Suriyeli bulunuyor. Hatay’da ise bu sayı tekrar resmi bilgilere nazaran 433 bin civarında. Nitekim açıklandığı üzere mi? Size nazaran Hatay’da kaç Suriyeli yaşıyor?

Üç devirdir büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorum. Bir kentte insan sayısını ölçmek yalnızca kapı kapı dolaşıp, konutta kaç kişi var demekten çok şöyle bakıyoruz. Ürettiği çöpe bakarız. Kişi başına üretilen çöp aşikardır. Ürettiği atık suya bakarız, kirli suya bakarız. Bir de tükettiği, bizim vermiş olduğumuz içme ve kullanma suyuna bakarız. Buna baktığınız vakit çok daha fazla olduğunu görüyorsunuz. Hatay’daki Suriyeli sayısını açıklananın en az iki katı üzere düşünebilirsiniz. 

-Bu durumda altyapı, toplumsal hizmetler üzere kent hizmetlerine yönelik planlamada sorun yaşanmıyor mu? Resmi bilgiler yerine kendi tespitlerinize nazaran planlama yapıyorsanız, bütçe kalemleri ile ilgili nasıl hesap veriyorsunuz? 

Kamuoyuna da vatandaşa da veriyoruz doğal ki. Lakin bu hususta hesap da verilmesini istiyoruz. Kendi vatandaşlarımıza yapmış olduğumuz hizmetleri biz bu kardeşlerimize de yaparken Vilayetler Bankası’ndan vergilerden gelen hisseler sıfır. Yani biz şu anda resmi sayılara nazaran konuşsak bile her dört Suriyeliden birisi Hatay’da. O üç şahsa gelen parayla biz dördüncü şahsa bakıyoruz. İktidar, birinci vakitlerde Suriye’den gelen kardeşlerimize de hisse vereceğini söyledi. İşte hazırlık yapıyoruz dediler ancak 12 yıldır o hazırlık bitmedi.

-Seçim yaklaşıyor ve oy kullanacak Suriyelilerin sayısı da tartışma konusu. Bir evvelki seçime nazaran Hatay’daki seçmen sayıları ne oranda değişti? Bunun ne kadarı Suriyeli?

Sayın İçişleri Bakanımız 120 bin civarında Suriyeli seçmen olduğunu tabir ediyor Türkiye’de. Hatay’da şu anda 24 binin üzerinde seçmen var. 2019’da 13 bindi. Oranladığınız vakit bizim seçmen sayısı yüzde 5 artmış ancak Suriye’den gelen kardeşlerimizin seçmen sayısı yüzde 85 oranında artmış. Daha seçime ulaşmadan 13 bin seçmen 24 binin üzerinde. Bu demektir ki seçime kadar 30 bin kişi olacak. 

-Hatay,  Atatürk’ün diplomasi zaferi olarak bedellendirilen bir kent birebir vakitte. Bu yüzden özel bir pozisyonu var. Bu açıdan bakıldığında iktidar bu süreçten rahatsızlık duymuyor mu? 

İktidarın bu bahiste bir telaş duyduğunu görmedim. Ancak ben duyuyorum. Gelecek ismine hem terör hem de toplumsal barış ve iktisat boyutunda, telaş verecek düzeye gelmesi boyutunda ben korkuyorum. AB dayanak veriyor, BM takviye veriyor fakat bu işin taşıma suyla dönecek hali yok. Çocuklar sağlıklı bir rehabilitasyon ve eğitim almadığı vakit birçok meşakkat yaşayabiliriz. Yaşamadıysak Hatay halkının empati, sempati, sevgi bağlarının güçlü olmasından, bizim orada barış ismine attığımız adımlardan ötürü bugüne kadar sorun yaşamıyoruz. Fakat bundan sonra sorun yaşanmayacak diye bir şey yok.

 -“Kemal Beyefendi aday olmayacaksa ben de tartıya çıkmak isterim” biçiminde bir sözünüz oldu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmayacağını mı düşünüyorsunuz, ya da aday olmama ihtimalini mi öngördünüz?

 -CHP’de parti yöneticileri, genel liderin partinin adayı olduğunu vurguluyor?

Zaten ‘Sayın genel liderimiz olursa yanındayız’ dedik. ‘Olmazsa bizi de adaylar ortasında saysınlar’ dedik.  Bu çok doğal. 

-Genel merkezden bir reaksiyon aldınız mı?

Hiçbir reaksiyon almadım. Nezaket başka şeydir. Bir şeyi arzulamak, istemek ve onun için efor sarf etmek başka şeydir. Biz burada çok nazik bir formda bahsin nezaketini bilerek açıklama yaptık. Burada ne kimseyi aşağıya çekmek için bunu yaptık ne de sayın genel başkanlığımızın cumhurbaşkanlığı adaylığını zedeleyecek bir mevzu konuştuk. Biz sayın genel liderimiz adaysa yanında olduğumuzu koşturacağımızı söyledik. Aday değilse bizi de teraziye alsınlar dedik.

Ortak aday, seçim takvimi muhakkak olduğunda açıklanırsa kampanya için az bir mühlet kalacak. Bu durumda siz, adaylık ihtimalinize karşı şimdiden bir strateji oluşturdunuz mu? Bir hazırlıktan bahsedebilir miyiz?

Altılı masa şu anda kurmaylarıyla birlikte Türkiye’yi nasıl düzlüğe çıkartacaklarını konuşuyorlar. Sizinle de konuştuk. Türkiye’nin düşüncelerine ne kadar hakim olduğumu görmüşsünüzdür. Elbette ki biz de kendi açımızdan Türkiye nasıl düzelir diye çalışıyoruz. Lakin bu benim çalışmam, konuşmamla olmaz. Kim cumhurbaşkanı adayı olacaksa altılı masanın raporları doğrultusunda fikir teatisi yapıp ve seçime bismillah demeleri  lazım. Sayın genel liderimiz ve öbür görünen aday adayları da deneyimli. Türkiye’nin problemlerinin nasıl çözüleceğini de biliyor. O yüzden bir haftalık fikir teatisiyle bu çözülür. Geç değil, önemli olan sistemin kurulması. 

-Kamuoyunda aday isimleri üzerinde tartışma yürürken ismi geçen belediye liderlerinin da avantaj ve dezavantajlarından da bahsediliyor. Siz kendinizi nerede görüyorsunuz. Adaylık için nasıl bir avantajınızın olduğunu düşünüyorsunuz?

Tabii artık sayın genel liderler kendimizi kıyaslayamayız. Sayın genel liderimiz yıllardır hem bürokraside hem siyasette hakikaten çok deneyimli. Türkiye’nin problemlerini bilen bir genel lider. öteki belediye lideri adaylarımız da mesela bir tanesi İstanbul yönetiyor, bir tanesi Ankara’yı iki güzide kentimizi yönetiyor. Ben de en kritik yeri yöneten belediye lideriyim. Üçümüzün kendince öne çıkan istikametleri vardır. Lakin bu masada üst üste konulan artılar eksiler değerlendirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir