Hatay’da yıkılan binanın müteahhidi depremzedelerin kaldığı otelde yakalandı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılarda Cihan İnşaat firması tarafından Hatay’da yapılan Kule Apartmanı yıkıldı. Enkaz altında vefat edenler ve yaralananların yakınları, apartmanı yapan firmanın sahibi Ömer Cihan’dan şikayetçi oldu.

Şikayet üzerinde Ömer Cihan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ailesiyle Manavgat’a gelerek, Titreyengöl turizm merkezinde bulunan 5 yıldızlı bir otelde depremzede olarak kaldığı belirlenen Ömer Cihan, İlçe Jandarma Komutanlığı grupları tarafından dün gözaltına alındı.

Manavgat Merkez Jandarma Komutanlığı’nda süreçleri tamamlanan Ömer Cihan, sıhhat denetimi ve parmak izi tespitinin akabinde bugün adliyeye sevk edildi.

‘Yanlış bir şey yapmadım’

Manavgat’ta kaldığı otelde jandarma tarafından yakalanan Ömer Cihan verdiği sözde, müteahhitlik yaptığı mühlet boyunca 3 ila 7 kat ortasında 35 bina yaptığını belirtti. Yaptığı binalardan yalnızca Hatay’ın Saraykent Mahallesi 358’nci sokakta bulunan Kule apartmanının yıkıldığını aktaran Cihan, “Kule Apartmanı bölge genelinde meydana gelen sarsıntıda yıkılmamış fakat meydana gelen artçı zelzelede yıkılmıştır. Kelam konusu apartmanın etrafında bulunan başka apartmanlar da zelzelenin şiddetine dayanamayarak yıkılmıştır. Bahse husus apartmanın yıkılma sebebi ise bitişiğinde bulunan öbür apartmanların zelzele tesiriyle Kule apartmanına yüklenmesinden ötürü olmuştur” dedi.

Kendisinin yaptığı başka apartmanların 2 farklı sarsıntı olmasına karşın hala ayakta olduğunu anlatan kuşkulu Ömer Cihan şunları söyledi:

“Ben konutu yaparken belediyeden projeye uygun ruhsat alarak yapı kontrol firmasının müsaadesi ile işe başlardım. İnşaatın her alanında yapı kontrol firması gerekli inceleme yaparak kontrolde bulunurdu. Yanlış bir konu olduğunda inşaatı durdururlardı. Kule apartmanı ve öbür inşaatlarımın imali sırasında yapı kontrol firması gerekli incelemeyi yapmış ve inşaatların tamamı problemsiz tamamlanmıştır. Ben katiyen yanlış bir şey yapmadım.”

Savcılıkta sözü alınan Ömer Cihan, sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir