İletişim Başkanlığı şubat ayında 188,8 milyon harcadı: Yüzde 274 artış

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, 2023 yılının ocak ayında 44 milyon 331 bin lira, şubat ayında ise 188 milyon 810 bin lira harcamada bulunduğu belirlendi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran Şubat 2022’de 50 milyon 415 bin lira harcayan başkanlığın Şubat 2023’teki harcamasında yaşanan artış, yüzde 274 olarak kaydedildi. İki ayda toplam harcama 233,1 milyar TL’ye ulaştı. İrtibat Başkanlığı’na 2023 yılı için bütçesi ise 1,6 milyar lira.

10 KURUMU GERİDE BIRAKTI

Başkanlık, 2023’ün birinci iki ayında harcadığı para prestijiyle genel bütçe kapsamındaki 10 idareyi geride bıraktı. Başkanlığın harcama olarak geride bıraktığı yönetimler ortasında İklim Değişikliği Başkanlığı, AB Başkanlığı ve Devlet Arşivleri Başkanlığı da yer aldı.

İletişim Başkanlığı’nın 2021 yılında, “Temsil ve Tanıtma” ismi altında 6,6 milyon lira, 2022 yılının birinci yarısında da 144,7 milyon TL’lik temsil ve tanıtım harcamasına imza attığı biliniyor. Başkanlığa 2023 yılı için ise 327 milyon TL’lik temsil ve tanıtma ödeneği öngörülüyor.

CHP’Lİ ÖZEL: SEÇİM ÖNCESİ GÖZDAĞI

BirGün’e konuşan CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Bu tek adam rejimi, Propaganda Bakanlığı görevini gören Bağlantı Başkanlığı şahsen yönettiği kamu kurumlarının dışında direkt müdahil olduğu, yönettiği onlarca gazete ve onlarca televizyona sahip bir medya işvereni haline getirdi” dedi. İrtibat Başkanlığı’nı, “seçimler öncesi alışılmamış seslere tahammül etmeyen, maddi ya da isimli cezalandırma prosedürüyle siyasetçilere, gazetecilere, medya kuruluşlarına gözdağı veren, ayrıyeten kamu kaynaklarıyla kendisine müzahir ekranlar yaratan bir kuruluş” olarak tanımlayan Özel, “Onlarca gazete ve televizyon, İrtibat Başkanlığı’nın icazetiyle dezenformasyon üretmeye devam ediyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir