İmamoğlu: İstanbul’da yıkılma tehdidi olan 90 bin yapı var

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB Afet Uyum Merkezi’nden (AKOM) Fox TV’deki İlker Karagöz ile Çalar Saat programına bağlanarak gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta medyana gelen ve 10 vilayette yıkıma neden olan sarsıntılarda hayatını kaybedenlere baş sıhhati dileyen İmamoğlu, “Biz kendimize bina yapmadık, mesken yapmadık, iş yeri yapmadık, tabut yaptık” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

BU İŞİN BELEDİYESİ AFAD’I YOK: Haiti’de zelzele oluyor, 200 bin kişi ölüyor 7,8 büyüklüğünde bir zelzelede. Lakin Şili’de, 8 ve üzeri zelzelelerle boğuşan bir ülkede, 8,8 şiddetinde sarsıntı oluyor 2010’da. 3 dakika 30 saniye sürüyor. Ölümlerin büyük çoğunluğu tsunamiden, betondan değil. Asrın felaketi diye bir tanım yapar, süreci öbür bir yere koyarsak buradan bir tahlil çıkmaz. Bu türlü bir şey kabul edilemez artık, 21’inci yüzyıldayız. Biz yöneticilerin sorumluluk duygusu öbür bir boyutta olmalı. Bu işin tarafı yok, hükümeti muhalefeti, belediyesi AFAD’ı yok, bürokratı seçilmişi yok. Hepimiz birebir masadayız, ne demek el sıkmamak, selam vermemek. Asrın felaketini değil, asrın ihmallerini yapmış mıyız onu konuşmalıyız.

90 BİN YAPININ YIKILMA TEHDİDİ VAR: İki şey değerli, bir tanesi İstanbul’un yapı envanteri. Biz vazifesi devraldığımızda İBB’nin bizden evvelki devrinin bitirdiği envanterde 40 bin ila 50 bin riskli yapıdan bahsediyordu. Bizim yaptığımız çalışmada şu an itibariyle ağır ya da çok hasarlı, yani yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olan 90 bin yapı olduğunu düşünüyoruz. İş yeri olan da var konut olan da var. Çok süratli hareket etmemiz gerektiğinin farkındayız. İBB ya da hükümet 1999’dan sonra birçok şey yapmış İstanbul’da lakin hepsini topladığımızda 80 sene daha çalışmamız gerekiyor ki yapı stoğunu güçlü hale getirelim. Bu türlü olmaz.

DEPREM ŞURA OLUŞTURULMALI: Bu problem İstanbul’un can problemi. Merkezi bir sistemle yönetilmeli. Bu teklifi getirirken hükümete, bakanlığa ‘Tabii ki bu işin başında siz olacaksınız’ dedim. Fakat tek başınıza yapamazsınız. Bunun için bir şura oluşmalı. Bu ısrarımızı devam ettiriyoruz. Bakanlığın, valiliğin, büyükşehirin, ilçe belediyesinin, inşaat bölümünün, yapı bölümünün, finans dalının, sigorta kesiminin, mahalle temsilcilerinin içinde olduğu bir sistemden bahsediyorum. Taslağımızı da sunduk. Bu acil bir problemdir, akşamı sabahı bile yok. Bu sistemin İstanbul için elzem olduğunu tekraren niteledik. Yalnızca konsey boyutu da yok. İnsanlarımız… Ben o denli binalar biliyorum ki bina çürük. Çok yakınlarım var, taşınmış oradan, binayı boşaltması 3 yıl sürdü. Bina çürükse orayı boşaltmak zorunda.

KEŞKE İSTANBULLULARA ‘HUZURLA KONUTUNUZDA YATIN, UYUYUN’ DİYEBİLSEM: İstanbul’da imar barışı uygulamalarında yapı kayıt evrakı verilen yapı adedi 317 bin. Reklam sinemasını gösterdiler tekrar hatırladık. Birisi kaçak bir yapı yaptığını anlatıyor, ne vakit yaptığını bile bilmiyor, nasıl yaptığını hatırlamıyor. Ona da doküman alacağını söylüyorlar, seviniyor vatandaş. Devlet bunu yapmamalıydı. Bina sakat, yanlış yerde, başına çökecek. Bu türlü bir anlayışla İstanbul’da hareket edilemez. İstanbul odaklı, bu ayın sonunda kurumlardan, konseylerden, bakanlıktan beklentilerimizi ve davetlerimizi yapacak bir toplantıyı da hazırlıyoruz. Keşke İstanbullulara ‘Huzurla konutunuzda yatın, uyuyun’ diyebilsem. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir