Kadınlar Trabzon’da toplandı: ‘Yeni bir yaşam kuracağız’

TRABZON – Trabzon’da bayanlar 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü için yürüdü. Trabzon Demokratik Bayan Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş Kahramanmaraş Caddesi’nden başlayıp Meydan Parkı Atatürk Alanı’nda yapılan açıklama ile sona erdi.

“Kurduğunuz nizam koca bir enkaz. Hesap soracak, yeni bir ömür kuracağız” yazılı pankart açılan yürüyüşte ‘iktidarın rant uğruna 6 Şubat sarsıntısını katliama dönüştürdüğü’ söz edildi. Bayanların yürüyüş boyunca attığı sloganlara caddede bulunanlar da alkışla takviye verdi. Yürüyüş sonrası platform ismine açıklama yapan Sevinç Özkan, bayanları bir ortaya getiren dayanışmayı bu defa zelzele bölgesindekiler için yaptıklarını söyledi.

‘İktidarın kapitalist siyasetlerinin, liyakatsizliğin ve insan hayatını hiçe sayan uygulamalarının en çok bayanları ve LGBTİ+’ları etkilediğini’ söyleyen Özkan, “Birlikte güçlü olduğumuzu haykırmak için alandayız, haklarımızı söke söke almak için alanlardayız, iktidarın bayan ve LGBTİ düşmanı adımlarına, erkek hâkim zihniyete, baskılara, törelere, tabulara, her türlü şiddete, cinsiyetçi ve nefret dolu tüm telaffuzlara son vermek için alanlardayız. Hesap soracak, yepisyeni bir ömrü birlikte yaratacağız” dedi.

Açıklamanın akabinde zelzelede hayatını kaybedenler için mum yakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir