Kayseri Büyükşehir’den şehrin her köşesine hizmet

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Park ve mesire alanlarından yeni yapılan ve tamiri gerçekleştirilen yollara, katlı kavşaklardan köprü ve menfezlere, otoparklardan spor emelli yapılara, istinat ve ihata duvarlarından mezarlara, wc, abdesthane ve mescitlerden parke beton üzere yol ve yapı materyallerinin yerine nazaran kullanımına kadar çabucak her mevzuda kentin hizmetine yetişen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve takımları, yaşanabilir, konforlu ve inançlı bir Kayseri için milyonlarca metreküp yapı gereci ve asfalt, parke üzere mal ve hizmetleri dur duraksız aktararak vatandaşlara hizmet verdi.

Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı İmalat Raporu’nda yer alan bilgilere nazaran, yapılan bölünmemiş yol uzunluğu 901 bin 318 metre, bölünmüş yol uzunluğu ise 69 bin 600 metre olarak kayıtlara geçti. Öte yandan yapılan yayla yolları uzunluğu 135 bin 242, kente kazandırılan bisiklet yolu uzunluğu ise 31 bin 912 metre oldu.

Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 5 yılda gerçekleştirilen kent merkezi ve ilçelerdeki asfalt ölçüsü 1 milyon 148 bin 500 ton asfalt ile ulaşıma sunulan yollar, vatandaşlar için hizmete girdi. Bununla birlikte yol işlerinde kullanılan toplam stabilize tuvenan materyal ölçüsü 9 milyon 284 bin 297 metreküp olurken, yeniden yol işlerinde kullanılan toplam kırma taş ölçüsü ise 3 milyon 11 bin 68 metreküp olarak gerçekleşti. Hizmet alımı yoluyla yapılan yol işleri gereç nakli ölçüsü ise toplam 5 milyon 869 bin 796 ton, yönetim mali taş kullanılarak yapılan parke, begonit, bazalt üzere her cins taş ile kaplama ölçüsü ise 83 bin 537 metrekare oldu.

Kentteki etraf düzenlemeleri kapsamında düzenleme yapılan alan ölçüsü toplam 367 bin 728 metrekare olarak kayıtlara geçti. Etraf düzenlemesine ek olarak kilit parke, begonit, bloktaş üzere prefabrik beton kaplaması alanı toplam 424 bin 391 metrekare, bazalt, traverten, andezit üzere doğal taş duvar yahut taban kaplaması yapılan alan toplam 54 bin 764 metrekare, yapılan istinat ve ihata duvarı uzunluğu 22 bin 539 metre, kullanılan her sınıf beton ölçüsü toplam 146 bin 107 metreküp, kullanılan inşaat demiri ölçüsü toplam 9 bin 41 ton olarak gerçekleşti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından kentin dört bir yanında yaşama dair gereksinim olan yüzlerce faaliyet ve inşaat gerçekleştirildi. Bu kapsamda yeniden 5 yıllık süreçte wc, abdesthane, mescit hedefli inşa edilen yapıların kapalı alan büyüklüğü bin 638 metrekare olurken, inşa edilen mezar sayısı toplam 10 bin 666 adet, yapılan otopark sayısı 5 bin 791 adet, gerçekleştirilen spor emelli yapı sayısı 14 adet, yapılan aydınlatma direği 365 adet, yapılan kamelya sayısı 919 adet ve onarılan kamelya ölçüsü ise 760 adet olmak üzere çabucak her hususta Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların hayatına katkı sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir