Kent Üniversitesi’nde maaş krizi: Akademisyenlerin en zor sınavı

Son yıllarda vakıf üniversiteleri, akademi ve idari alanlarda çalışanlarının maaşlarının ödenmemesi, mobbing, tehdit ve işten çıkarma üzere olaylar yüzünden gündemden düşmüyor. Emsal bir olay bir yılı aşkın müddettir Kent Üniversitesinde yaşanıyor. Üniversite idaresi, Ekim 2022’den beri çalışanlarının maaşlarını sistemli bir biçimde ödemiyor. Neredeyse iki ayda bir maaş alan çalışanlar, onun da kesimli olarak yatırıldığını söylüyor. Üniversite çalışanları, ocak ayından bu yana maaşlarını hiç alamıyor.

‘MAAŞLAR İKİ AY DAHA ÖDENMEYECEK’

Akademisyenler, ekim ve kasım ayları maaşlarının neden ödenmediğini rektörle yaptığı görüşmede sordu. Fakat görüşmede akademisyenlere maaşlarının iki ay daha ödenmeyeceği söylendi. Münasebet olarak ise üniversitenin inşaatına devam ettiği yeni yerleşke gösterildi. Akademisyenler, biriken kira ve öteki borçlarının yanı sıra, yol parasını karşılayacak parayı dahi bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Üniversiteye yerleştirmelerde baraj kaldırıldığı için Kent Üniversitesi kontenjanı büsbütün doldu. Akademisyenler ise, kontenjanın dolmasına ve öğrencilerden fiyatların alındığı bir periyotta bile ‘para yok’ denilmesinden kuşkulandıklarını ve toplanan paranın farklı yatırımlara aktarılmış olabileceğini ileri sürdü.

‘HOCALAR DERS VERMEKTE ZORLANIYOR’

İsminin açıklanmasını istemeyen bir çalışan şunları söyledi: “İktisadi ve İdari Toplumsal Bilimler Fakültesi’nden iki akademisyen istifa etti. Üniversitenin mali durumunun uygun olmadığını, yönetim edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Akademik, idari, güvenlik ve paklık çalışanları hiçbir biçimde maaş alamıyor. Üniversite yalnızca ‘idare edin’ diyor. Çok sayıda kişi kredi çekerek, borç alarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Hocaların bir kısmı ders verme faaliyetinde zorlanıyor. Yol parasını bulamayan okula gelemiyor. Baraj kaldırıldı. Kontenjanlar doldu. Ağustos ayında öğrencilerden para alıp, ekim ayından itibaren maaşları vermemek düşündürücü.”

‘ÜNİVERSİTE, ‘MART AYINA KADAR BİZİ YÖNETİM EDİN’ DEDİ’

Üniversitede çalışan bir idari işçi de “Üniversite idaresi, maşlarla ilgili ‘bizi marta kadar yönetim edin’ dedi. Çok sayıda akademisyen ve idari işçi bu duruma isyan ederek iş bıraktı. Lakin buna karşın rastgele bir gelişme olmadı. Üniversite idaresi akademisyenlere bir açıklama yaptı fakat idari çalışanlara hiçbir halde açıklama yapmadı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir