Meksika’da kuruldu, Türkiye’nin adı verildi!

Guadalajara Belediye Lideri Navarro, TİKA ile yaptıkları iş birliği sayesinde Türkiye ile alakaların ivme kazandığını ve bu doğrultuda Guatemala Belediyesi ile Türkiye’den bir belediyenin kardeş kent olması konusunda talepte bulunacağını açıkladı.

TİKA Meksika Uyum Ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Başkanlık, ülkenin en kalabalık üçüncü eyaleti Jalisco’ya bağlı Guadalajara Belediyesinde, 15 ila 45 yaş aralığındaki dezavantajlı ve otizmlilere yönelik, kentin birinci mesleksel eğitim merkezini açtı.

TİKA ile Guadalajara Belediyesi iş birliğinde açılan otizm merkezine “Türkiye”nin ismi verildi.

Proje kapsamında, ayda en az 1000 bireye hizmet vermesi beklenen; bilgisayar, dokuma, bahçıvanlık, klasik pinyata üretimi, paklık ve pasta atölyelerinin gereç ve ekipmanları TİKA tarafından teslim edildi.

Projenin açılış merasimi; Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, TİKA Meksika Program Koordinatörü Fatih Abdi Çetin, Guadalajara Ailenin Kalkındırılması Kurumu (DIF) Lideri Maye Villa Lemus ve Guadalajara Belediye Lideri Pablo Lemus Navarro’nun iştirakiyle 5 Ekim’de yapıldı.

TİKA, 2011’DEN YANA MEKSİKA’DA FAALİYET GÖSTERİYOR

Büyükelçi Tuğ, burada yaptığı konuşmada, iki ülkenin siyasi, ekonomik, kültürel, tarihi ve toplumsal manada global bir markaya dönüştüğüne dikkati çekerek TİKA’nın Meksika’da kalkınma ve iş birliği alanında 2011’den bu yana faaliyet gösterdiğini söyledi.

TİKA’nın Meksika’da çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini ve buradaki çalışmalarına kaldığı yerden devam edeceğini vurgulayan Tuğ, TİKA’nın hem Meksika’da hem bölgede referans teşkil edecek kalkınma iş birliği projelerine imza atacağına inandığını lisana getirdi.

Guadalajara Belediye Lideri Navarro ise kentin fonksiyonel bir otizm merkezi haline getirilmesinde emeği olan Guadalajara Belediyesi ve TİKA ortasında yapılan güçlü iş birliği için teşekkür etti.

TİKA ile belediyenin ortaklaşa muvaffakiyet sergilediğini anlatan Navarro, “Otizm Mesleksel Eğitim Merkezi’nin sırf Gudalajara Belediyesinde ikamet eden vatandaşlar ile sınırlanamayacağını, merkezin bir büyük vizyonu ile hayata geçirildiğini görmek gerekiyor.” sözünü kullandı.

Navarro, TİKA ile yaptıkları iş birliği sayesinde Türkiye ile alakaların ivme kazandığını ve bu doğrultuda Guatemala Belediyesi ile Türkiye’den bir belediyenin kardeş kent olması konusunda talepte bulunacağını belirtti.

Jalisco eyaleti, 0-44 yaş ortası 386 bin 577 kişi ile 2020’de, engelli nüfus açısından ülkenin en yüksek sayıdaki eyaleti olarak kayıtlara geçti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir