Meteoroloji’den 18 kent için sarı kodlu alarm! Kuvvetli yağış ve fırtına geliyor

Yurdun genelinin modüllü, yer yer çok bulutlu, Marmara, Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve Güneydoğu Anadolu’nun batısının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların Düzce ve Zonguldak etrafları ile Batı Akdeniz’in kıyı kısımlarında, Mersin’in batı etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan iddialara nazaran, hava sıcaklığı ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, çoklukla kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege’de kuvvetli, vakit zaman kısa periyodik fırtına (40-70 km/sa), Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda ise kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

ÖNÜMÜZDEKİ 3-4 GÜNE DİKKAT

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şen, “Doğu Akdeniz alçak basınç merkezinin sebep olduğu ve güneyden sıcak hava ile beslenen yağışlı hava kütlesi bugünde Antalya ve doğu ilçelerinde şiddetli yağışlara neden olacak. Bugün Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve Güneydoğu Anadolu’nun batısının sağanak yağışlı. Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce ve Zonguldak etrafları ile Bursa’nın doğusunda mahallî kuvvetli yağışlara dikkat” dedi.

Prof. Dr. Şen, “İstanbul’dan yağış bugün ayrılıyor. 3-4 gün yağış yok. Türkiye genelinde olduğu üzere İstanbul’da da önümüzdeki 3-4 gün sıcaklıklar tedricen artacak. Bugün 18 derece olacak sıcaklık Çarşamba 21 dereceye çıkacak. Bugün yarın rüzgar poyrazdan kuvvetli eseceğinden üşütecek” formunda açıklama yaptı.

18 VİLAYET İÇİN SARI KODLU UYARI

Kuvvetli yağış ve rüzgarın beklendiği, sarı kodlu ihtar yapılan vilayetler…

Meteoroloji tarafından Antalya, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Zonguldak, Yalova ve Düzce için sarı kodlu ihtar yapıldı.

Bazı vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19

İstanbul: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 19

İzmir: Modüllü, yer yer çok bulutlu 25

Adana: Modüllü bulutlu, akşam saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 28

Antalya: Modüllü ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Samsun: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 20

Trabzon: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 21

Erzurum: Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 16

Diyarbakır: Modüllü, yer yer çok bulutlu 29

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir