Milyonlarca dolarlık sözleşme imzalandı! Bir ülke daha Türkiye’den Bayraktar TB2 alıyor

Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA bir ihracat başarısına imza attı. Baykar, 2023 yılına Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzalanan 370 milyon dolarlık ihracat kontratı ile başladı. Baykar ile Kuveyt Savunma Bakanlığı ortasında imzalanan muahede ile Bayraktar TB2 SİHA için ihracat mukavelesi imzalanan ülke sayısı 28 oldu.

AMERİKA, AVRUPA VE ÇİN’DEN KIYMETLİ FİRMALARI GERİDE BIRAKTI

Baykar ile Kuveyt Savunma Bakanlığı ortasındaki süreç 2019 yılında başladı. Amerika, Avrupa ve Çin’den değerli firmaların da yer aldığı rekabete dayalı sürecin kazananı, Türkiye’nin ulusal SİHA’sı Bayraktar TB2 oldu. Bayraktar TB2 SİHA, Temmuz 2019’da Kuveyt’te gerçekleştirilen demo uçuşunda büyük bir muvaffakiyet göstermişti. Yüksek sıcaklık ve kum fırtınası üzere kuvvetli coğrafik ve iklim koşullarında 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak Türk havacılık tarihinde bir prensip imza atmış ve o periyot kendisine ilişkin olan havada kalma rekorunu kırmıştı.

GELİRLERİNİN YÜZDE 75’İ İHRACATTAN

Baykar, 2003 yılında İHA AR-GE sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin yüzde 75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, savunma ve havacılık dalının ihracat önderi oldu. 2022’de imzalanan mukavelelerde ihracat oranı yüzde 99,3 olan Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat yaptı. Savunma ve havacılık bölümünün en çok ihracat gerçekleştiren firması olan Baykar’ın 2022 cirosu 1,4 milyar dolara ulaştı.

Kaynak: AA / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir