Moskova dış politika konseptini güncelledi… İşte Rusya’nın gözüyle Türkiye

Önceki gün Mersin Akkuyu’daki nükleer santralın yakıt getirme merasimi düzenlenirken, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin internet üzerinden merasime canlı katıldı. Birebir günün sabahı, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, ülkenin yenilenen ‘dış siyaset konseptini’ bir küme basın mensubuna Türkçe olarak tanıttı.

‘YAPICI’ BİR ÜLKE

Periyodik olarak yenilenen Rusya’nın dış siyaset konsepti, bu sefer 7 yıl ortanın akabinde 31 Mart 2023’te güncellendi. Buravov, güncellemeye münasebet olarak, dünyada eskisinden daha gergin bir atmosfer olduğunu, ihtilafların derecesinin arttığını, nükleer çatışmalardan bahsedilmeye başlandığını söyledi. Rusya’nın güncellenen dış siyaset konseptinde, ülkeler ‘yapıcı, tarafsız, dostça olmayan’ diye üç kategoride incelendi. Buravov Türkiye’nin, ‘Rusya’ya karşı ‘yapıcı bir tavır sergileyen, yapan bir siyaset güden’ ülke olduğunu belirtti.

‘İSLAM DEVLETİ’ YORUMU

Rusya’nın yeni dış siyaset konseptinde Türkiye ‘İslam ülkeleri’ ortasında yer alırken, bu kategorizasyona ait olarak Buravov, “Türkiye bir İslam devletidir. İslam İşbirliği Örgütü’nün (İİÖ) etkin bir üyesidir. Hatta kurucularından biri. Türkiye’nin hem İİÖ hem de İslam dünyasında çok faal rolü var. Rusya’da da en büyük dini kümelerden biri Müslümanlar, yaklaşık 25 milyon Müslüman yaşıyor. İİÖ’de gözlemci statüsüne sahibiz. İslam ülkeleriyle çok ağır ve günden güne ağırlaşan şimdiki şartlarda bilhassa bunu söyleyebiliriz, ağırlaşan ilgilerden bahsedebiliriz. Türkiye ile ilgili olarak ‘İslami tabiatı mı öne çıkarılmak isteniyor’ denebilir. Lakin bunun teknik bir sınıflandırma olduğunu söyleyebilirim” dedi.  

TÜRK HALKININ SEÇİMİNE SAYGILIYIZ

14 Mayıs seçimlerine dair Rusya’nın durumu sorulan Buravov şu cevabı verdi: “Türkiye’nin iç işlerine karışmak üzere bir niyetimiz yok ve kıymetlendirme yapmaktan kaçınıyoruz. Bu büsbütün Türk halkının söyleyeceği kelama bağlı olan bir süreç. Natürel ki Türk halkının yapacağı seçimi kabul edeceğiz. Değerli olan ikili ilgilerimizi geliştirmektir. En kıymetli konu şu ki, münasebetlerin gelişmesi için her iki tarafın da niyetli, istekli olması gerekiyor. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir