O provaköterden çirkin savunma

NATO üyeliği için Türkiye’nin onayını bekleyen İsveç, yeniden büyük bir provokasyona sahne oldu.

POLİS MÜDAFAASI ALTINDA NAHOŞ EYLEM

Dün öğle saatlerinde İsveç’in başşehri Stockholm’de yer alan Türkiye büyükelçiliği önünde İsveç polisinin muhafazası altında yapılan yakışıksız harekette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan amaç alındı.

Adının ‘Lucas Ljungkvist’ olduğu öğrenilen provokatör Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde konuşmalar yaptıktan sonra kendi yaptığı Erdoğan maketini ateşe verdi.

TÜRKİYE’NİN REAKSİYONU SERT OLDU

Türkiye’nin provokatif harekete reaksiyonu sert oldu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Cumhurbaşkanımızı gaye alan aşağılık bir aksiyona müsaade verilmiş olmasını en ağır formda kınıyoruz.” denilen açıklamada şu sözlere yer verildi; “İsveç’in gerek seçilmiş yöneticilerimize yönelik olarak anılan ülkede sistematik halde sürdürülen tahkir edici bu hareketleri gerek terör örgütlerinin devam eden propaganda faaliyetlerini önlemesi, Türk toplumunun temel beklentisidir.”

PROVOKATÖRÜN KELAMLARINA YER VERDİLER

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve TBMM Lideri Numan Kurtulmuş’un da ortalarında bulunduğu isimler nahoş provokasyona reaksiyon gösterirken İsveç basını aksiyonun gerisindeki provokatörle konuştu.

Aftonbladet gazetesi kelam konusu hareketin Türkiye’nin reaksiyonuna neden olduğunu belirterek “Organizatörün istediği de buydu” tabirlerini kullandı.

“HER ŞEYİ TEK BAŞIMA YAPTIM, İSTEDİĞİM TAM OLARAK BUYDU”

Gazeteye konuşan Lucas Ljungkvist her şeyin planladığı üzere gittiğini belirtti ve “Her şeyi tek başıma yaptım. Giydirdiğim, 180 santimetrelik Erdoğan’ı temsil eden bir bebeğim vardı, onu ateşe verdim” dedi.

Türkiye’den gelen reaksiyonların kendini şad ettiğini belirten provokatör, “Ulaşmak istediğim şey tam olarak buydu. Şayet hareketim İsveç’in NATO dışında kalmasına müsaade verecekse bu hakikat yolda olduğumu gösterir” dedi.

“NATO ÜYELİĞİ İÇİN UMUTLAR DEVAM EDİYOR”

Aftonbladet Türkiye parlamentosunun 1 Ekim’de açılacağını belirterek İsveç’in NATO üyeliğinin en kısa müddette onaylanacağı istikametinde umutlar olduğunu belirterek Ljungkvist’in Erdoğan’ın yansısını çekmeye çalıştığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir