Ormandaki cinayette yeni gelişme! Nihai kararı Yargıtay verecek

Olay, 2020 yılı mart ayında meydana geldi. Osmangazi ilçesine bağlı Karabalçık ve Selçukgazi Mahalleleri ortasındaki ormanda toprağın kazıldığını fark eden mahalleli, burada erkek cesedi buldu. İhbar üzerine bölgeye polis takımları sevk edildi. Yapılan araştırmada cesedin, ailesi tarafından bir hafta evvel kayıp başvurusu yapılan İbrahim Karakoç’a ilişkin olduğu tespit edildi. Bıçaklanarak öldürüldüğü belirlenen Karakoç’un cep telefonundaki son aramalarından yola çıkan polis, Mustafa Altın (56), eşi Selda Altın (50), stajyer avukat oğulları Semih Altın (31) ile İsmail Melih Şimşek ve Şimşek’in eski eşi Sevim K.’yi (41) gözaltına aldı. Şüphelilerden Mustafa Altın, oğlu Semih Altın ve İsmail Melih Şimşek tutuklandı, 2 bayan ise tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada tutuklu olarak yargılanan sanıklardan Mustafa Altın, İbrahim Karakoç’u kendisinin öldürmediğini, suçlamaları kabul etmediğini söyledi. İsmail Melih Şimşek, olayla ilgisinin bulunmadığını söylerken Mustafa Altın’ı suçladı. Başka 3 sanığın da savları kabul etmediği yargılama sonunda, Mustafa Altın ile İsmail Melih Şimşek, ‘Kasten adam öldürmek’ cürmünden müebbet, ‘Yağma’ cürmünden 7 yıl 6’şar ay mahpus cezasına çarptırıldı. Semih Altın hakkında ise mahkeme heyeti, ‘Kasten adam öldürmeye yardım’ ve ‘Yağmaya teşebbüse yardım etmek’ cürümlerinden toplam 16 yıl 3 ay mahpus vererek, cezaevinde yattığı süreyi de göz önünü alarak tahliyesine hükmetti. Tutuksuz sanıklar Selda Altın ile Sevim K. ise beraat etti.

SANIK AVUKATLARI KARARI İSTİNAFA TAŞIDI

Sanık avukatları mahallî mahkemenin verdiği kararın akabinde Bursa Bölge Adliyesi Mahkemesi’ne (BAM) itirazda bulundu. BAM 1’inci Ceza Dairesi’nde duruşmalı yapılan davada sanıklar ve şahitler hazır bulundu. Sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmezken, İsmail Melih Şimşek’in avukatı Ayşegül Yılmaz, Mustafa Altın’ın beyanlarının cürmü müvekkilinin üzerine atmaya yönelik olduğunu, müvekkilinin olayları tüm samimiyetiyle anlattığını, maktule karşı bir aksiyonu olmadığını savundu. Güvenlik kamerası kayıtlarına nazaran müvekkilinin sadece yağma kabahatine teşebbüs fiilinin oluştuğunu, taammüden öldürme hatasının işleneceğinden haberi olmadığı üzere taammüden öldürme cürmünün oluşması için bir hareketinin de olmadığını belirterek, mahallî mahkeme kararının kaldırılarak beraatine karar verilmesini istedi.

Mustafa Altın’ın avukatı Elçin Özbay ise müvekkiline yönelik İsmail Melih Şimşek’in beyanlarından diğer bir kanıt bulunmadığını söyleyerek beraat talep etti. Tutuksuz sanık Semih Altın da üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraatini istedi.

İSTİNAFTAN İKİ BERAAT ÇIKTI

Yapılan yargılama sonunda tutuklu sanıklardan Mustafa Altın’a mahallî mahkemenin verdiği müebbet mahpus cezası ağırlaştırılmış müebbete çevrilirken, yağma kabahatinden aldığı ceza da 7 yıl 6 aydan, 9 yıla çıkarıldı.

İsmail Melih Şimşek’e verilen müebbet mahpus cezasını ‘mahkumiyetine kâfi kanıt bulunmadığı’ gerekçesiyle bozan heyet, yağmaya teşebbüs kabahatinden verilen 7 yıl 6 ay mahpus cezasını ise onadı. Şimşek’in 2 yıl cezaevinde kaldığı müddet göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Semih Altın hakkında mahallî mahkemenin verdiği 16 yıl 3 ay mahpus cezasını kaldırarak beraatine hükmeden mahkeme heyeti, 2 tutuksuz bayan sanığın beraat kararlarını da onadı.

MAHKEME LİDERİ CEZALANDIRILMALARINI İSTEDİ

1’inci Ceza Dairesi Lideri Sait Kaçar ise oy çokluğu ile verilen beraat kararlarına karşı oy kullanarak, İsmail Melih Şimşek ile Semih Altın’ın da cezalandırılmasını istedi. Karar, Yargıtay’a gönderilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir