Polonya’dan Almanya’ya sert tepki: Berlin, Moskova’ya boyun eğdi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Alman Der Spiegel mecmuasına verdiği mülakatta, “Avrupa’ya büyük ziyan veren güç siyasetlerine karşı Berlin’in eylemsizliğinin, Almanya ile ittifakın bedelini önemli bir formda sorgulattığını” söz etti.

Mateusz Morawiecki, Polonya‘nın, Ukrayna‘nın en güçlü destekçileri ortasında yer aldığını, buna rağmen Almanya‘nın tavrının “büyük hayal kırıklığı yarattığını” belirterek, şunları kaydetti:

“Berlin, Polonya’nın Rus gücüne, bilhassa de Kuzey Akım 1 ve 2 sınırlarına bağımlılık konusunda uzun müddettir yaptığı ikazları görmezden geldi. Ukrayna, savunma konusunda Almanya’ya bağımlı olması halinde var olamayacaktır. Almanlar, Moskova’ya karşı her vakit çok uzlaşmacı oldular, Rusya’ya boyun eğdiler. Lakin biz, Rusya’ya yönelik tüm uyarılarımızda haklıydık. Artık sesimizin eskisinden çok daha fazla duyulduğu aşikar.”

Morawiecki, AB’nin, Ukrayna’ya sağladığı mali takviyenin çok yavaş verildiğini savunarak, Brüksel’in, hukukun üstünlüğünün tehdit altında olduğuna dair “yanlış argümanlarla” Polonya’ya yönelik 35 milyar avroluk fonu dondurmasını da eleştirdi.

Morawiecki, Polonya’nın, İkinci Dünya Savaşı‘ndaki kayıpları nedeniyle Almanya’dan tazminat alma planı konusuna da değinerek, “Berlin’de görüşmeler yapmak, kurbanların yarısından birden fazla Yahudi kökenli olduğu için görüşmelere İsrail temsilcilerini de davet etmek istiyoruz” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir