Sendika başkanı işçiye silah çekti

Rize Fındıklı Belediyesi’nde çalışan personel Salih Özkan’ın, Belediye-İş Artvin-Rize Şube Lideri Yaşar Kaspar’a çalışanların kabul ettiği kontrata neden imza atmadığını sorması üzerine Özkan ve Kaspar ortasında tartışma çıktı. Tartışmada sendika lideri Kaspar, Emekçi Özkan’a silah çekti.

ANKA’da yer alan habere nazaran, Belediye-İş’in örgütlü olduğu Fındıklı Belediyesinde çalışan Emekçi Salih Özkan, Şube Lideri Yaşar Kaspar’ı görerek yanına gitti. Salih Özkan’ın neden çalışanların kabul ettiği artırım mukavelesine imza atmadığını ve emekçileri mağdur ettiğini sormasının üzerine Sendika Lideri Kaspar ile Emekçi Özkan ortasında tartışma yaşandı. Kısa periyodik tartışmanın akabinde Sendika Lideri Kaspar belindeki silahı çekti. Silah çekildiğini gören etraftaki yurttaşların reaksiyon göstermesi üzerine Kaspar silahını beline koydu. Olayın akabinde Özkan ve Kaspar polisler tarafından karakola götürüldü. Etraftaki kameralara yansıyan olayla ilgili Özkan ve Kaspar birbirlerinden şikayetçi oldu. Sözlerin akabinde Belediye Personeli Salih Özkan savcılık talimatıyla hür bırakılırken, Yaşar Kaspar’ın ise savcılığa çıkarılmasına kadar gözaltına tutulmasına karar verildi.

Sendika Lideri Yaşar Kaspar belediye çalışanının kendisine “Neden liderimizin aleyhine toplumsal medyadan paylaşımlar yapıyorsun” halinde kelamlı tacizde bulunduğunu akabinde saldırdığını argüman etti.

ÇERVATOĞLU: UTANÇ VERİCİ

Olayla ilgili açıklama yapan Fındıklı Belediye Lideri Ercüment Şahin Çervatoğlu, bu durumun utanç verici olduğunu söz etti. Çervatoğlu, “Ülkemizin bugün geldiği noktayı göstermesi açısından bu olay çok değerlidir. Burada sendikacılık değil mafyavari sendikacılık kelam hususudur. Bugün personel varsa sendika vardır, personel varsa o lider vardır. Belediyemizdeki emekçiler daha evvel Hak-İş’teydiler, sonradan Belediye-İş’e artık de Genel-İş’e üye oldular. Yarın bu personeller özgür iradeleriyle diğer sendikanın da üyesi olabilirler, buna kimse müdahale etme hakkına sahip değildir” dedi.

72 emekçiyi ilgilendiren, Belediye-İş’le yapılan mukavelenin mühletinin bu yıl eylül ayında son bulacağını söz eden Çervatoğlu, “Yani gelecek periyot toplu mukavele görüşmelerini Genel-İş Sendikası ile yapacağız. Umarız bu sendika temsilcisiyle ilgili sendika genel merkez yöneticileri yaşananları kıymetlendirir, personellere yapılan bu mafyavari atağın hesabını sorarlar” dedi.

SENDİKACI EK ARTIRIM PROTOKÜLÜNÜ İMZALAMAMIŞTI

CHP’li Fındıklı Belediyesinde Belediye-İş’e üye olan 72 personel geçen yıl DİSK’e bağlı Genel-İş’e geçmişti. Emekçilerin Genel-İş’e geçmesinin akabinde Yaşar Kaspar yaptığı açıklamada, Fındıklı Belediye Lideri Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun baskısıyla emekçilerin sendika değiştirdiğini sav etmişti. Belediye Lideri Çervatoğlu bu argümanları reddederek, “İşçilerin özgür iradesine ben dahil hiç kimse müdahale edemez” demişti.

Belediye-İş 4 emekçiyi ise “Zorla sendika değiştirtmekten” ötürü mahkemeye vermişti. Bu yaşananların akabinde Belediye-İş’in iş yeri temsilcisinin ise mesai arkadaşlarına iftira attığı gerekçesiyle işine son verilmişti.

İşçiler bu süreçte, Sendikacı Kaspar’ın sendika değiştirdikleri için taban fiyatta yapılan orta artırım sonrası hazırlanan ek artırım protokolünü imzalamadığını belirterek reaksiyon göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir