Şeref Eroğlu TVNET’e konuştu: Hedefimiz Olimpiyatlar

Türkiye Güreş Federasyonu lideri Erdem Eroğlu TVNET canlı yayına konuk oldu. Eroğlu, Avrupa Güreş Şampiyonası ve Türk güreşine dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

İşte Gurur Eroğlu’nun açıklamaları:

”Yeni Şafak Kümesi’nin ve TVNET’in Türk Güreş’ine vermiş olduğu dayanaktan ötürü minnettarız”

Yeni Şafak Kümesi’nin ve TVNET’in Türk Güreş’ine vermiş olduğu takviyeden ötürü minnettarız. Biz federasyon başkanlığına gelirken söyledik sıkıntımız Türk güreşiyle dertlenmek. Devlet büyüklerimiz ve milletimiz sevindirmekti çok şükür bu söylediğimiz yolda amacımıza ilerliyoruz. 2022 yılında Macaristan’da Avrupa Şampiyonu olmuştuk, 2022 yılında Sırbistan’da Belgrad’da Dünya Şampiyonu olmuştuk artık 2023’de kadro halinde Grekoromende 17 yıl ortadan sonra ekip halinde Avrupa şampiyonu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

”Büyük Türk devletini ve milletini onurlandırdı”

Avrupa Şampiyonu olduk ancak bir o kadarda bedelli işler yapmaya devam ediyoruz. İstek Kayaalp, ünlü güreşçi Rus Aleksandr Karelin’in rekorunu egale etti. 12. sefer Avrupa Şampiyonu oldu. Büyük Türk devletini ve milletini onurlandırdı. Bizleri sevince boğdu. Bu rekor ulaşılması çok sıkıntı bir rekor. İstek Kayaalp seneye de altın madalyayı alırsa 13. Avrupa Şampiyonu olarak, bir Türk olarak, Avrupa Güreş tarihine geçecek.

”İnsanın bir planı maksadı olmalı”

Tabii konfor alanınızı değiştirdiğiniz vakit hayatta başaramayacağınız hiçbir mani yok. Ben sporcuyken de gayeleri, amaçları olan birisiydim. Sporu bıraktık yönetici olduk, Allah’a şükrediyorum Türk Güreş’in 50. lideri olarak bu görevdeyim. İnsanın bir planı maksadı olmalı. Evvelden güreşiyordum, artık güreştiriyorum, evvelce şampiyon oluyordum, artık şampiyon çıkartıyoruz bu çok manalı bir olay.

”Gurur duyuyoruz”

Sporcuların dün ağabeyleri olarak bugün liderleri olarak büyük başarılara imza atmak bizi gururlandırıyor. Bana diyorlar liderim güreşmek mi güç, başkanlık mı güç diye sorduklarında, inanın bana ben şampiyon olduğum vakit vazifemi yapıyor gidiyordum lakin artık güreş ailesinden sorumlu biri olarak o kadar ağır bir yükümüz var ki lakin Rabbim dağına nazaran kar verirmiş..

Rıza Kayaalp 34, Taha Akgül 33 yaşında. Taha’da 10. kere Avrupa Şampiyonu olarak tarihe geçti. Türkiye’de 10 kere Özgür tarzda Avrupa Şampiyonu olan hiç kimse yoktu. Taha bunu başaran birinci insan oldu..

”Yasemin Adar bayan güreş tarihinde ismini altın harflerle yazdırdı”

Birde Yasemin Adar’ımız var. Yasemin bayanlarda 6. kez Avrupa Şampiyonu oldu. Bayan güreş tarihinde ismini altın harflerle yazdırdı. Türk güreşi olarak 3 tarzdaki ağır sikletti domine etmiş bir durumdayız. Dünya Güreş’in ağır sikleti Türkiye’de sorulur aslında. Salondan en son çıkan biz olduk Avrupa Şampiyonası’nda zira en son İstiklal Marşı’nı biz söylettik. Bu şampiyonada 6 altın 1 ekip şampiyonluğuyla bir arada 7 altın madalya oldu. 3 gümüş ve 8’de bronz kazanarak toplam 17 madalya kazandık. Geçen yılda 17 madalya alarak rekoru biz egale etmiştik ve yeniden 17 madalya alarak rekorunu tazeledik..

Hedefleri açıkladı

Şimdiki maksadımız 2023 yılının Eylül ayında başlayacak olan Büyükler dünya Şampiyonası. Bu Dünya şampiyonası bizim için çok değerli. Burada birinci 5’e giren atletlerimiz, Paris 2024 Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanacak. O yüzden yeniden bir seferberlik başlattık ve atletlerimiz geçen hafta çalışmalarına başladı.

Güreş bizim cet sporumuz, bizim bir güreş tarihimiz var. Milletimiz güreşi farklı bir sevda olarak görüyor. Avrupa, Dünya ve Olimpiyat oyunlarında atletler kantara çıkar, bu kantar sporda gelişmişliğin, sporda ileri gitmişliğin bir göstergesidir. O yüzden Türk Güreşi 41 olimpiyat oyunlarında 41 altın madalyanın 29’unu almıştır. 104 Olimpiyat oyunlarının madalyalarının 66 adedini almıştır. 29 altın 18 gümüşüz ve 19 tane de bronz madalyamız var Olimpiyat Oyunlarında. Avrupa Şampiyonası’nda 112. Altın madalyayı aldık toplam 354 madalyaya ulaştık.

”2024 Paris Olimpiyatları’nda da altın madalyayı kazanacaklar”

Çalışmak kimi şeyleri abartmaktır. Bunlar nedir mesela, çalışmayı, disiplini ve büyük düşünmeyi. Düzgün ki ülkemiz ismine büyük düşündük, çok çalıştık ve disiplinli olduk.

Rıza Kayaalp 5 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan şu anda Türkiye’de yaşayan tek sportmen. 4 Dünya Şampiyonluğuna ulaşan birçok atletimiz oldu fakat 5 hiç yoktu. Bu atletlerimiz yalnızca Türk güreşine isimlerini değil Dünya Güreşi’ne de isimlerini yazdırdılar. İnşallah 2023’de Dünya Şampiyonu olacaklar ve asıl büyük maksadımız olan 2024 Paris Olimpiyatları’nda da altın madalyayı kazanacaklar. Bir evvelki olimpiyatlarda altın madalya alamadık bu bizi ve devlet büyüklerimiz üzmüştür. İnşallah bir öbür olimpiyat oyunlarında altın madalya alarak milletimizi ve devletimizi sevindirmek istiyoruz.

Son şampiyonada madalya alan alamayan bütün atletlerimizi kutluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir