Varank’tan CHP’ye girişim fonu tepkisi: CHP’nin içerisinde bir tane mi akıllı insan yok

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “(Kalkınma ajanslarının teşebbüs sermayesi fonlarına katılımı) Bizim bu unsurumuzu CHP, Anayasa Mahkemesi’ne götürdü, iptal ettirmek için. Artık ben soruyorum, ağzınızla girişimcilikten, teknolojiden bahsedebilirsiniz, toplumsal medyadan paylaşımlar yapabilirsiniz lakin biz fiiliyatta bunları desteklerken bu maddeyi götürüp iptal ettirmeye çalışmak kime ne yarar sağlıyor CHP’nin içerisinde bir tane mi akıllı insan yok” dedi.

Bakan Varank, EasyCep Yenileme Merkezi açılış merasimine katıldı. Konuşmasında dünya nüfusundaki artışa işaret eden Varank, birebir halde Türkiye nüfusunun da arttığını söyledi.

Bu artışların, büyük bir bedelle birlikte geldiğinin altını çizen Varank, dünyada her alanda sürdürülebilirlik noktasında kahırlar yaşandığını, artık israf noktasında dünyanın gidecek yolu kalmadığını lisana getirdi.

Varank, kimi firelere karşın, nihayet ülkelerin de bu hususta bir şeyler yapmaları gerektiğini anladığına dikkati çekerek, Paris İklim Antlaşması’nın bu uğraşların en kıymetlisi olduğunu aktardı.

Türkiye’nin de Paris İklim Antlaşması’na imza atan ülkelerin başında geldiğini anımsatan Varank, şunları kaydetti:

“Bu manada yeşil büyümeyi odağına alan sürdürülebilir bir sanayi ekosistemi oluşturmak için büyük çaba gösteriyoruz. Bakanlık olarak, KOBİ’lerde güç verimli eserlerin kullanımını destekliyoruz, OSB’lerimizin yeşil OSB olabilmesi için önemli kaynaklar aktarıyoruz. KOBİ’lere ve büyük işletmelere sürdürülebilirlik konusunda farklı dayanakların yanında Ar-Ge dayanakları sağlıyoruz, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na ahenk konusunda tüm bakanlıklarla istişare içinde örnek çalışmalar yürütüyoruz. Sürdürülebilirlik, yeşil dönüşüm, döngüsel iktisat, ismine ne dersek diyelim biz bu mevzularda kıymetli uğraşlar sarf ettik, kıymetli aksiyonları aldık, hükümet olarak bu uğraşlarımıza devam edeceğiz.

Sürdürülebilirlik kapsamında eserlerin geri kazanımı ve tekrar kullanılabilmesi da en kıymetli konulardan bir tanesi. 2020 yılında yenilenmiş eserlerin piyasaya arzı noktasında Ticaret Bakanlığımız bir yönetmelik yayımladı. Sonrasında ilgili kuruluşumuz Türk Standardları Enstitüsü ile ikinci el cep telefonlarının yenilenmesine dair bir standart geliştirdik. Bu kapsamda belgelendirme süreçlerine başladık. Bugüne kadar 20 kuruluş hazırlıklarını tamamlayarak yetkili yenileme merkezi olmaya hak kazandı. Bu sayede aktüel sayılarla Türkiye’de 155 bine yakın ikinci el cep telefonu yenilenerek, sertifikalı bir halde piyasaya tekrar arz edildi.”

“YENİLEME MERKEZLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, GÜVENLİK VE EKONOMİK MANADA ÜLKEMİZE BÜYÜK YARARLAR SAĞLIYOR”

Yapılan çalışmayla döngüsel ekonomiyi destekleyerek, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakma noktasında çok pahalı bir adım atıldığını lisana getiren Varank, ikinci el sertifikalı cep telefonunda oluşturulan standartların değerine dikkati çekti.

Bakan Varank, oluşturulan standartların müşterilere getirilerine ait bilgi vererek, şunları lisana getirdi:

“Oluşturduğumuz bu standara nazaran kurulan cep telefonu yenileme merkezleri öncelikli olarak, telefonla eski kullanıcı ortasındaki illiyet bağını ortadan kaldırıyor. Ayrıyeten aygıtların onarılması yahut değiştirilmesi gereken bir yeri varsa bunları yapıp, telefonu kullanıcıya hazır hale getiriyor ve sattıkları yenilenmiş telefonun sıkıntısız bir halde en az 1 yıl çalışacağını garanti ediyor. Yenilenmiş telefon olunca bunun 1 yıl garantisi var. Akıllı telefon satışları özelinde baktığımızda dünyada akıllı telefonların pazar hissesi 450 milyar dolar civarında. Ülkemizde de akıllı telefon pazarı epey büyük. Ancak Türkiye olarak maalesef gereksinimimizin büyük kısmını ithalatla karşılıyoruz. Son 2 seneye kadar Türkiye dünyada en sık telefon değiştiren bir ülkeydi, ikinci el telefon pazarı bu açılardan çok değerli.

Bu kadar sık telefon değiştirmek Türkiye’nin gereksinimi olan bir şey değil. Bu manada ikinci yenilenebilir telefon piyasası, yeni bir alternatifi de vatandaşımıza getiriyor. Yenileme merkezleri ithalatın önüne geçerek ekonomik bedel manasında ülkemize değerli bir katkı sağlayacak. Cari açığın azaltılmasında rol oynayacak. Özetle yenileme merkezleri sürdürülebilirlik, güvenlik ve ekonomik manada ülkemize büyük yararlar sağlıyor, önümüzdeki periyotta bu yarar artarak devam edecek. Bu piyasa büyüyecek.”

“2021 YILINDA TÜRKİYE’DEKİ STARTUP’LARA, ERKEN KADEME TEŞEBBÜSLERE 1,5 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILDI”

Türkiye’nin en büyük yenileme merkezi olan EasyCep’in açılışının değerine dikkati çeken Varank, “2018 yılında ufacık bir yerde kurulan EasyCep, bugün 4 bin metrekare kapalı alanda Ticaret Bakanlığı yenileme merkezi lisansı ile faaliyet gösteriyor. Şu anda 350 çalışanı var, yılsonu gayesi 500 istihdamı yakalamak. EasyCep 2021 yılında 1,2 milyon dolar tohum yatırımı aldıktan sonra 2022 yılı başında yeni yatırım cinsiyle 100 milyon dolar değerlemeye ulaştı” tabirlerini kullandı.

Bakan Varank, gelişen girişimcilik ekosistemi sayesinde Türkiye’nin bugün artık sermaye yatırımları için parlayan bir yıldız olduğunu lisana getirerek, şu bilgileri verdi:

“2021 yılında Türkiye’deki startup’lara, erken evre teşebbüslere 1,5 milyar dolar yatırım yapıldı. Biz değil yabancı uzmanlar şunu söylüyor; ‘Önümüzdeki devirde Türkiye’ye yatırım yapmayan kaybedecek.’ Türkiye’de girişimcilik ekosistemi bizim devrimizde şaha kalktı. Bunu söylediğimizde bizi eleştirenler, kızanlar oluyor. Son yıllardaki bu ivmeye baktığımızda, bunu öteki bir formda tabir edebileceksek o denli söz edelim. Biz girişimcilik ekosistemimizle gurur duyuyoruz. Bundan 2 sene evvel Türkiye’de milyar dolar değerlemeye ulaşan bir unicorn yoktu. Artık Türkiye’nin 6 unicornu var ve bunlardan 2 tanesi 10 milyar dolar değerlemenin de üzerine çıktı.

Biz 2023 yılı prestijiyle, 10 unicorn gayemize ulaşacağımıza inanıyoruz. Boşlukları görüp, yetkinliğimizi yanlışsız alanlara kanalize ettiğimizde muvaffakiyet öyküleri kaçınılmaz oluyor. Son vakitlerde Türkiye olarak girişimcilikte düzgün bir performans gösteriyoruz. Bu noktada genç nüfusumuz da en büyük avantajımız. Biz gençlerimizin potansiyelinden faydalanabilmek için önemli atılımlar başlattık. Deneyap teknoloji atölyeleri, Ekol 42 okulları, TEKNOFEST… Gençlerimize yaptığımız yatırımlar tabi yalnızca bunlarla sonlu değil. Daha birçok dayanağımız var.”

“YETENEK İSTANBUL” TAKVİYE PROGRAMINI DÜN İLAN ETTİK”

Varank, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından gençlerin yazılım kesimine kazandırılmasına yönelik 100 milyon lira bütçeli “Yetenek İstanbul” dayanak programını dün ilan ettiklerini anımsattı.

Yetenek İstanbul programı ile yazılımcı eğitim ve istihdam merkezleri kurularak gençlerin yazılım kesiminde yetiştirilip istihdam edileceğini bildiren Varank, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben inanıyorum ki gençlerimiz için bölümde istihdam fakat kısa müddetli bir amaç olabilir. Zira Türkiye’de artık gençlerimiz şahsî meslek planlarını memurluk üzerine değil, girişimcilik üzerine kuruyorlar. Gençlerimiz oluşturacağımız bu merkezlerde piştikten sonra kendi şirketlerini kurmaya başlayacaklar. Zira büyük ve güçlü Türkiye’ye giden yol girişimcilikten geçiyor. TEKNOFEST jenerasyonu dediğimiz başarılı, parlak gençlerimiz üzerinden geçiyor. Bu manada Türkiye’nin geleceği aydınlık. Biz girişimciliği odağımıza aldığımızda, Türkiye’de bu alanlara yatırım yapmak isteyen iş insanı sayısı, fonlar kâfi değildi.

Onun için ‘Kamu olarak ne yapabiliriz ‘ dedik. Girişimcilik ekosisteminin en büyük gereksinimi finans ise, ‘Acaba biz finansla ilgili neler yapabiliriz de girişimcilik ekosisteminin önünü açabiliriz. ‘ dedik. Bunun için şahsen Bakanlık olarak kendimiz fonlar kurmaya başladık. Bilişim Vadisi’nin kendi yatırım fonu var, Kalkınma Ajansı’nın teknoloji inovasyon fonu var, lokal kalkınma fonu var. Bunun yanında heyeti fonları desteklemek üzere kalkınma ajansları ile projeler başlattık. Kalkınma ajanslarının bu işleri yapabilmesi için mevzuatımıza unsur koyduk. (Söz konusu unsur: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenen adap ve temeller çerçevesinde büyüme potansiyeli taşıyan şirketlerin ve girişimcilerin desteklenmesine yönelik teşebbüs sermayesi fonlarına iştirak sağlamak.)”

“BU MADDEYİ GÖTÜRÜP İPTAL ETTİRMEYE ÇALIŞMAK KİME NE YARAR SAĞLIYOR”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisini anımsatan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Kılıçdaroğlu birkaç gündür ABD’de. Orada güya teknoloji firmalarını geziyor, oralardan bir şeyler söylemeye çalışıyor. (Kalkınma ajanslarının teşebbüs sermayesi fonlarına katılımı) Bizim bu unsurumuzu CHP, Anayasa Mahkemesine götürdü, iptal ettirmek için. Artık ben soruyorum, ağzınızla girişimcilikten, teknolojiden bahsedebilirsiniz, toplumsal medyadan paylaşımlar yapabilirsiniz lakin biz fiiliyatta bunları desteklerken bu maddeyi götürüp iptal ettirmeye çalışmak kime ne yarar sağlıyor  CHP’nin içerisinde bir tane mi akıllı insan yok  ‘Girişimciliğe dayanak vereceklermiş, biz bu maddeyi iptal ettirmeyelim.’ diyecek bir tane mi insan yok. Hakikaten çok acayip vakitlerden geçiyoruz.

Bu işler, lafla söyleyerek olmaz. Bu işler elini taşın altına koymakla olur, biz de elimizi taşın altına koyduk. Bu maddeyi iptal ettirmek için götürdüler, inşallah onların istediği sonuç çıkmayacaktır, çıksa bile biz alternatiflerini şimdiden oluşturduk zira biz girişimcilik ekosistemine inanıyoruz. Türkiye oyun dalında birinci 6 ayda Avrupa’da en fazla yatırım alan ülke oldu, İstanbul en fazla yatırım alan kent oldu. İkinci olan Londra’da en fazla yatırımı alan kişi de tekrar bir Türk vatandaşı. İşte bizim gençlerimizde bu potansiyel var. “

Bakan Varank ve şirket yetkilileri, konuşmanın akabinde açılış kurdelesini kesti.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir