Yağmur Sarnıç ile Emre Aşık yine adliyede

Yağmur Sarnıç‘ın bir televizyon programında 3 yıl evvel eski eşi Emre Aşık ve avukatına söylediği kelamlar nedeniyle “hakaret” ve “tehdit” hatalarından toplamda 6 yıl 8 aya kadar mahpus istemiyle yargılandığı davanın birinci duruşması görüldü.

İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmaya tutuksuz sanık Yağmur Sarnıç katıldı. Şikayetçi Emre Aşık ile Funda Sadıkahmet ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada Yağmur Sarnıç çalışmadığını belirterek aylık gelirinin 5 bin lira olduğunu söyledi. Emre Aşık ise aylık gelirini belirtmedi. Duruşmada savunma yapan Yağmur Sarnıç suçlamaları kabul etmeyerek, “Sözlerde hakaret yoktur, hayatın olağan akışına karşıttır. Bunlar bilinen mahkemede ve ortamızda konuştuğumuz konulardır. Eşimle ne vakit sulh olmak istesem Funda Hanım karşıma çıkıyor, mani oluyor. Emre’nin uyarıcı husus kullandığını kabul ettiğine dair boşanma davasında pedagog raporunda beyanı vardır. Hakaret ve küçük düşürme kastım yoktur. Hakkımda daha evvel ceza verilip kararın açıklanmasının geri bırakılmasına kararı verildiği için bu belge kapsamında beraat etmem gerekiyor” dedi.

Emre Aşık, Yağmur Sarnıç tarafından iftiralara maruz kaldığını söz ederek, “Sanığın bahsettiği üzere yalnızca boşanma davasında pedagog ile yaptığım özel görüşmede bir kez uyarıcı husus kullandığımı bir daha da kullanmadığımı belirtmiştim. Buna ait rapor almıştım ve raporum pak çıkmıştı. Ben sanıkla katiyen sulh olmak istemiyorum. Karşı tarafla tıpkı yerde olmaktan ve tıpkı havayı solumaktan bile rahatsızım” biçiminde konuştu. Funda Sadıkahmet de Yağmur Sarnıç’ın kendisi hakkında söylediği kelamlar nedeniyle cezalandırılmasını istedi.

Emre Aşık’ın avukatı Yağmur Sarnıç’ın duruşmadaki hal ve hallerinin tahrik edici olduğunu bu nedenle hatası işlediği konusunda kuvvetli kuşkular sağladığını belirterek evraka yayın yasağı ve zımnilik getirilmesini talep etti. Talebe karşılık kelam alan Yağmur Sarnıç, “Ben yayın yasağı istemiyorum, korkacak bir şey yok. Tanıklarımın dinlenmesini talep ediyorum” dedi.

Mahkeme, şahit dinletme, yayın yasağı ve saklılık konusundaki taleplerin reddine karar vererek duruşmayı erteledi. Emre Aşık, duruşma çıkışı basın mensuplarının sorularını karşılıksız bıraktı. Açıklamada bulunan Yağmur Sarnıç ise, “Gördüğünüz üzere davanın basına açık olmasını ben istedim zira gerçekler ortada olduğu ve benim bunlarla endişem olmadığı için. Funda Hanım’ın gerçek yüzü bu davada ortaya çıkacak. Bir sonraki celsede bekliyorum sizi” diyerek adliyeden ayrıldı.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Yağmur Sarnıç’ın 2020 yılında katıldığı bir televizyon programında boşanma evresindeki eşi Emre Aşık ve avukatı Funda Sadıkahmet’e yönelik hakaret içeren kelamlar söylendiğinin eksper raporunda da yer verildiği anlatıldı. İddianamede, Emre Aşık’a ve Funda Sadıkahmet’e söylenen kelamların onur, onur ve saygınlığı rencide edici nitelikte olduğu, küçük düşürücü telaffuzlar olduğu belirtildi. İddianamede, Yağmur Sarnıç’ın Funda Sadıkahmet’e yönelik “Hakaret” ve “Tehdit” hatasından 1 yıl 15 günden 4 yıl 4 aya kadar, Emre Aşık’a yönelik “Hakaret” cürmünden ise 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar, her iki şikayetçiye karşı toplamda 1 yıl 4 aydan 6 yıl 8 aya kadar mahpus cezası talep edildi. İddianamede, belgenin uzlaşma ofisine gönderildiği lakin tarafların uzlaşma sağlayamadığı da belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir