Yavaş ve Kılıçdaroğlu Eskişehir’de konuşuyor

CHP Genel Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile ABB Lideri ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Mansur Yavaş, Eskişehir’de konuşuyor.

Yavaş’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“14 Mayıs’tan sonra asıl biz sizlerle gurur duyacağız inşallah. Mitinglere gidiyoruz konuşuyoruz ancak en güç konuşmalarımızdan biri burada olacak. Zira Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri bizim ustamız.

Eskiden zorla sökülen T.C. tabelalarını taktık. İstanbul giderse Kudüs masraf, İstanbul giderse Mekke sarfiyat, Mursi mi Sisi mi? Binali mi Sisi mi? Bu türlü dediler o denli değil mi? Ekrem Beyefendi 800 bin oy farkla ders verdi. Ne Mekke düştü ne Kudüs düştü, onlar Sisi’yle el sıkıştılar.

Togg, Siha, Anadolu gemisi vs… Bunlar güya hükümetin parasıyla yapılmış milletin parasıyla yapılmamış üzere sunularak sergileniyor. Biz gidersek bunlar batar diyor. Asla batmaz. Sizden öncekiker Roketsan’ı, Aselsan’ı nasıl bırakıp gittiler. Kimsenin babasının malı değildir.

Artık nefret siyaseti bitecek. Kaygı siyaseti bitecek. Çok daha âlâ idareler gelecek.

Seçildik rozetimizi çıkardık, ayrım yapmadan kimin ne gereksinimi varsa ona el attık. Her nedense bu arkadaşlar oralarda bizleri görmüyor. Ancak oralardaki halk bizleri görüyor.

Bundan sonra hükümet de açık ihaleler yapacak. Rekabeti sağlayacak.

Alışmışlar, her seçim ‘beka.’ Seçim biter ‘beka’ da biter. Ülkedeki mülteciler bekamızı tehdit ediyor. Ülkemizdeki pahalılık bekamızı tehdit ediyor. Argüman ediyorum, en büyük beka sorunu, bu iktidarın kendisi haline geldi.

Kötü giden hiçbir şey bunların üstüne yapışmıyor.

Gençlere asalak deniyor, o denli mi? Madem bu gençlere iş bulamayacaktınız Türkiye’nin her yerine bu kadar üniversiteyi niçin açtınız? Gençler iş beğenmezmiş. O denli bir şey yok. Türkiye’de gençler alnının terinin karşılığını alamıyor. İşverenler onları yok parasına çalıştırıyor. Elektriğe gelen artırımlara işverenin gıkı çıkmıyor.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Sen beşli çetelere bulurken para var, vatandaşa gelince yok. Onlardan o paraların tamamını son kuruşuna kadar alacağım ve millete vereceğim.

Gençler, sayısı çıkardım. 44 bin 648 genç Eskişehir’de birinci kere sandığa gidecek. Dersimize uygun çalışıyoruz değil mi? 44 bin 648 gence sesleniyorum. Türkiye’nin yazgısını değiştirecek olan sizlersiniz. Demokrasiyi getirecek olan sizlersiniz. Otoriter bir rejimi demokratik yollarla değiştirin.

Cumhurbaşkanlığımızda göreceksiniz en rahatlıkla beni eleştireceksiniz. Gerçek manada bir demokrasi olacak. Göreceksiniz.

BİRİNCİ CİNS MESAJI

Bakın demokrasiye hepimizin muhtaçlığı var. Biz birinci çeşitte birinci seferde bitirmek zorundayız. Yani bir arada. Onun için hoş bir sloganımız var: “Birleşe birleşe kazanacağız”. Ve Türkiye’de yeni bir tarih yazacağız. Buna inanmanızı isterim.

Artık Mısır’daki sağır sultan da bunu duymuştur. Demokrasi etrafında hepimizin kazanması lazım. Zira büyük meşakkatleri daima bir arada çekiyoruz. Bu zahmetlerden hepimizin kurtulması lazım.

Bakın Türkiye’nin geldiği noktaya bakın. Bu ülkede soğan sorunu var mıydı ? Soğan lüks olmaya başladı. Bu ülkede saman sorunu var mıydı? Saman dış ülkelerden geliyor. Eti, arpayı, yulafı dışarıdan getiriyorsun. Bizim çiftçi nasıl gelişecek. Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet etmez.

Biz kendimiz üretmeliyiz. Çiftçiye kırmızı mazot vereceğiz. ÖTV’siz KDV’siz vereceğiz.

Her şeyin dışarıdan gelmesi, toplumun yoksullaşması demektir. Hepimiz yoksullaştık.

Gençlere kelamım var. Türkiye’de bütün coğrafyalarda yurt problemini çözeceğiz. Anneler babalar çocuklarını üniversiteye inanç içinde göndereceksiniz. Beşli Çetelere hizmet edenleri alıp, halka hizmet edenleri oraya getirmeliyiz.

TOKİ niçin kuruldu? Kira sıkıntısını çözmek için. Beşerler değerli değil, ucuz ve yaşanabilir meskenlere kavuşsun diye kuruldu. 22 yıldır kira sıkıntısını çözemediler. Artık beşerler konut sahibinin istediği kirayı ödeyemediği için davalar açılmaya başladı.

Ev problemini çözmenin 1. Yolu yabancıya mesken satmayacaksın. Bizim insanımız 400 bin doları nereden bulacak? O parayı Bay Kemal bulacak herkes, konut sahibi olacak.

Onlar çetelere çalışıyorlar, yabancılara çalışıyorlar. TOKİ lüks konut yapmayacak. İsmi üstünde toplu konut yapacak. Asıl sürecine döndüreceğiz.

Kızılay çadır satmayacak, kan satmayacak. Evvelden olduğu üzere sıkıntı günlerimizde yanımızda olacak.

Suriyeli kardeşlerimiz. Onların kendi konutlarına dönmelerini istiyor musunuz? Ben AKP ve MHP’ye oy veren vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Hudutlar neden korunmuyor. 3 milyon 600 bin Suriyelinin bizim ülkemizde ne işi var. Neden gayret harcamadınız.

Al sığınmacıların hepsini Saray’a yerleştir kardeşim. Hatay’ın nüfusu değişecek. Bizim çocuklarımız iş bulamıyor.

Suriyeli kardeşlerimizi en geç 2 yıl içerisinde, ırkçılık yapmadan, kendi ülkelerine göndereceğiz. Yollarını, okullarını, kreşlerinin hepsini AB fonlarıyla yapacağız.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir