4 aylık memur ve emekli enflasyon farkı kaç oldu? İşte en son oranlar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) taban fiyat, memur ve emekli artırımlarını etkileyecek nisan ayı enflasyon sayısını açıkladı. SSK ve Bağ-Kur emekli artırımı Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranı açıklaması sonrası katılık kazanacak. Emekli maaşları Ocak ve Temmuz devri olmak üzere her yıl 2 sefer 6 aylık enflasyon oranı kadar artırım alıyor.

Memur ve memur emeklisi enflasyon farkı ve toplu kontrat artırımı toplamı kadar her yıl da Ocak-Temmuz periyodu olmak üzere 2 sefer artırım alıyor. Memur enflasyon farkı, bir evvelki periyotta verilen toplu mukavele artırımı üzerinde 6 aylık enflasyon kadar oluyor.

Ocak 2023 devrinde memur artırımı enflasyon farkı ve toplu kontrat artırımı yüzde 8 ile belirlenmişti. Temmuz 2023 devrinde ise toplu kontrat artırımı yüzde 6 oldu. Yani yüzde 8’in üzerindeki 6 aylık enflasyon oranına yeni yüzde 6’lık toplu mukavele artırımı eklenerek 6 aylık memur artırımı belirlenecek. Bu sayılara refah hissesi dahil değil.

EMEKLİ VE MEMUR 4 AYLIK ARTIRIM ORANI KESİNLEŞTİ

Nisan ayı enflasyon sayılarının açıklanmasının akabinde 4 aylık emekli ve memur artırım oranı netleşti. Kesin oran Temmuz ayı başında açıklanacak Haziran ayı enflasyonu ile netleşecek.

Buna nazaran:

* 4 aylık enflasyon oranı: Yüzde 15,22
* 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli artırımı: Yüzde 15,22
* Ocak 2023 memur toplu kontrat artırımı: Yüzde 8
* Temmuz 2023 memur toplu mukavele artırımı: Yüzde 6
* 4 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 7,08
* 4 aylık memur ve memur emeklisi artırımı: Yüzde 13,08

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir