6 milyon memur ve emeklinin gözü bu zamda: 1 Mayıs öncesinde açıklanması bekleniyor

Karayolları, demiryolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 yılı toplu iş mukaveleleri görüşmesinde süreç devam ediyor.

İşçi ve patronlar evvelki gün Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda bir ortaya gelirken hükümet teklifini 12 bin lira taban fiyat ve yılın birinci 6 ayında yüzde 40 artırım olarak güncelledi.

Sabah’ta yer alan habere nazaran; Bir evvelki teklif ise 11 bin 500 lira taban, birinci 6 ayda yüzde 30 artırım yapılması istikametindeydi. Emekçi tarafı bu teklifi yetersiz buldu. Emekçi tarafı taban aylığın 15 bin lira, birinci 6 ay yüzde 45 artırım, yüzde 15 refah hissesi olmak üzere yüzde 60’lık artırım isterken, teklifin bayramdan güncellenmesi bekleniyor.

Toplu mukavele kamu çalışanlarının yüzde 25’i 1 Ocak, kalanları için de 1 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

3500 liralık toplumsal yardım

Türk-İş ve Hak-İş, kamu çalışanına artırımın yanı sıra bu yıl için aylık 2500 lira, gelecek yıl için de 3500 lira toplumsal yardım talep ediyor. Sendika üyesi olup aylık ya da fiyatlarından sendika aidatı kesilen kamu vazifelileri için yapılmakta olan toplu kontrat ikramiyesi yılda 4 kez üç ayda bir veriliyor.

Ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında ödeme yapılıyor. Toplu mukavele ikramiyesinin verilmesindeki emel sendika üyesi olan kamu görevlilerinden kesilen toplu kontrat ikramiyelerinin patron tarafından kesilmesi olup bu yıl için ödenen meblağ 400 liraya çıktı.

Kamu personellerine toplu mukavele ikramiyesi konusunda taraflar uzlaşmaya vardı.

Gelir vergisi yükünü hafifletmeye yönelik olarak fiyatlardaki gelir vergisinin yüzde 15’i aşması halinde aşan kısım patron tarafından karşılanması da talep listesinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir