Almanya’da ‘hızlı sınır dışı’ dönemi… Sığınmacı politikası sertleşiyor

Almanya’da sığınmacı sayısının giderek artması üzerine tartışmalar ağırlaşırken, federal hükümet ile eyalet idareleri birtakım somut tedbirlerin devreye sokulması konusunda uzlaşmaya vardı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile eyalet başbakanlarının Berlin’de düzenledikleri Sığınmacı Zirvesi’nde, bilhassa hudutlarda denetimlerin arttırılması karara bağlandı. “Büyük meydan okumalarla karşı karşıyayız” diyen Scholz, korunmaya muhtaçlığı olanlara sahip çıkılmasının insani bir vazife olduğunu vurgularken, iltica müracaatları reddedilenlerin süratli bir biçimde hudut dışı edilmelerinde kararlı olduklarını da açıkladı.

EYALETLERE DESTEK

Scholz, tepeden sonra düzenlenen basın toplantısında lokal idarelerin yükünü hafifletmek için eyaletlere 1 milyar Euro ek kaynak sağlayacaklarını duyurdu. Avrupa Birliği’nin sonları dışında “geçici sığınmacı merkezleri” oluşturulması teklifini hakikat bulmadıklarını belirten Scholz, öte yandan başta Avusturya olmak üzere Almanya’nın öbür ülkelere olan sonlarında da sistemsiz ve kaçak göçün engellenmesi için denetimlerin artırılacağını bilhassa vurguladı. Berlin’deki doruğun kasım ayında tekrarlanmasına karar verildi.

İTALYA’DA GÖÇMEN KAÇAKÇILARINA DARBE

– İtalyan polisi dün Türkiye ve Yunanistan üzerinen Avrupa ülkelerine göçmen kaçakçılığı yaptığı tespit edilen bir şebekeye operasyon düzenlendi. İtalyan polisinin yanı sıra Europol ve Interpol’ün takviye verdiği operasyon kapsamında 29 kişi gözaltına alındı. Açıklamada şebekenin, birden fazla Asya ve Ortadoğu ülkelerinden gelen göçmenlerin 7 bin ila 15 bin Euro (150 bin ila 320 bin TL) ortasında fiyatlarla Türkiye ve Yunanistan üzerinden evvel İtalya’ya buradan da orta ve kuzey Avrupa’ya geçmelerine aracı olduğu belirtildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir