DHA gündeme getirdi; kadınların salla tehlikeli yolculuğu bitti

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki Taşbaşı köyünde hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler, arazi yapısı nedeniyle hayvanlarını 17 kilometre uzaklıktaki Zoma Yaylası’nda otlatıyor. Keçilerini sağmak için her gün yaylaya gitmek zorunda kalan bayanların güçlü ve tehlikeli seyahati, DHA kameralarına yansıdı. Yolun 12 kilometresini araçlarla Zap Deresi’ni ise derme çatma tahtadan yapılan sallarla geçen bayanların seyahati gündeme getirilince yetkililer, harekete geçti.

KADINLARDAN TEŞEKKÜR

Hakkari Valiliği, Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi (KÖYDES) kapsamında bölgeye asma köprü yapmaya karar verdi. İmaline başlanan köprü, ağır çalışmalarla kısa müddette tamamlandı, bayanların da tehlikeli seyahati sona erdi.

Köprüyü kullanmaya başlayan bayanlar, yetkililere teşekkür etti. Köy sakinlerinden Hasan Haşimi, “Kadınlar yaylaya ulaşmak için derme çatma salın üzerinde tehlikeli seyahat yapmak zorunda kalıyorlardı. Köprünün yapılması ile birlikte bu seyahat inançlı hale geldi. Başta Cumhurbaşkanı’mız, İçişleri Bakanı’mız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir