Bakan Ersoy: Yüzlerce etkinlik vatandaşlarla buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çeşitli açılış ve stant seyahatlerini dolaştıktan sonra Sur Kültür Yolu Şenliği’nin gala gecesine katıldı. Gecede konuşan Bakan Ersoy, şenlikte yüzlerce aktifliğin olacağını ve klasik hale geleceğini açıkladı. Bakan Ersoy, “Tarih boyunca birçok medeniyete mesken sahipliği yapmış olan Diyarbakır’da bu sene birincisini gerçekleştirdiğimiz Sur Kültür Yolu Şenliği’nin açılışında sizlerle bir ortada olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ülkemizde kültür ve sanat etkinliklerini daha geniş yelpazeye yaymak halkımızı kültür ve sanat erişimini kolaylaştırma gayesiyle yola çıktığımız kültür yolu şenliklerimiz birer marka haline geliyor. Eylül ayında birincisini gerçekleştirdiğimiz Troya Kültür Yolu Şenliği dolu dolu programlarıyla çok büyük ilgi gördü. 300 binden fazla sanatseverin ilgi gösterdiği Çanakkale Troya Kültür Yolu Şenliği’nde yakaladığımız başarıda bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bakanlığımızın himayesine aldığımız Konya Mistik Müzik Şenliği’nde ünü. Kendi hudutlarını aşan müzisyenlerimizi konuk ettik. Konya’daki tüm etkinliklerimiz beğeniyle takip edildi.” dedi. Bakan Ersoy, “23 Ekim tarihine kadar sürecek olan başşehir ve Beyoğlu Kültüroğlu Şenliklerimiz de çok kıymetli etkinliklere mesken sahipliği yapmasının yanı sıra beklentimizin ötesinde konuk ağırlıyor. Bu sene toplamda 5 vilayetimizde kültür yolu şenlikleri düzenliyoruz. Gelecek sene bu 5 vilayetimize İzmir Efes Kültür Yolu Şenliği, Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ve Gaziantep’teki Gastronomi Festivali’de daha yeterli olacak. Bu kadim topraklarda şenlik coşkusu yaşamanın mutluluğunun tanımı bizim için çok çok büyük. Bu çerçevede sizlere birbirinden hoş etkinlikler hazırladık. Bugün startını verdiğimiz etkinliklerimiz 16 Ekim tarihine kadar devam edecek. 2 binden fazla sanatçı ve 600’den fazla aktiflikle Diyarbakırlılar ve etraf vilayetlerden gelecek sanatseverlerimiz buluşacaklar.” tabirlerini kullandı.

“Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserine Türkçe, Kürtçe, Ermenice müziklerden Eyvan Geceleri’ne tüm bedeller bu şenliklerde yer alacak” diyen Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Gençlerimiz için birbirinden hoş konserler organize ettik. Ta ki bu meydanı açık hava sahnesinde Yavuz Bingöl, Bedri Ayseri, Oğuzhan Koç, Zara, Murat Dalkılıç, Zeynep Pastık, Yüksek Sadakat Kümesi ve Ziynet Sali birer konser verecekler. Tıpkı yerde Anadolu Ateşi de hoş bir şov sunacak. Sezai Karakoç Kültür Kongre Merkezi’nde Yılmaz Erdoğan Münakaşa, Demet Akbağ’da Aydınlıkevler isimli tiyatro gösterisini sergileyecek. Mezopotamya’nın yetiştirdiği büyük şair kuşlarla ilgili oluşturduğu bakış açısı bilinçlendiği müzikalde tekrar bu yerde izleyiciler ve konuşacak. Keçi Burcu Meydanı’nda açık hava sinema gösterimi yapılacak. Cemil Paşa Konağı’nda Gastro Diyarbakır buluşmaları yapılacak. Çocuklarımız için de birbirinden renkli etkinliklerimiz olacak. Kapadokya’nın balonları Diyarbakır’da yükselecek. Keçi Burcu terasından gökyüzü müşahede aktifliğiyle şenliğimiz daha da renklenecek. Ben istesem de tüm etkinliklerimizi bugün buradan duyuramam. Zira yüzlerce aktiflik var. Say say yetmez. Tüm sanatseverleri şenliğe bekliyoruz. Bu etkinliklere katkı sağlayan tüm paydaşlara bilhassa teşekkür ediyorum. Artık su kültür yolu şenliği her sene bu tarihlerde bizlerle birlikte olacak. Yani tek seferlik bir şenlik değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir