İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile okullar için genelge

Genelgede, 6 Şubat 2023 tarihinde başlayacak olan okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim ikinci devrinin huzur ve itimat ortamı içerisinde sürdürülebilmesi, çocukların ve gençlerin okul etraflarında maruz kalabilecekleri her türlü aksiliklerin engellenmesi ve trafik güvenliğinin artırılmasının kıymet arz ettiği söz edilerek, alınacak önlemler sıralandı.

Servislerin denetimi

Genelgeye nazaran, vali ve kaymakamların başkanlığında ilgili paydaşların iştirakiyle; okul servis nakliyatı faaliyetleri nizamlı ve inançlı olarak yürütülecek, okul servis araçlarının çalışmalarında karşılaşılan sıkıntılar çözülecek, eğitim öğretim devri başlamadan evvel toplantı düzenlenecek ve gerekli iş birliği ve uyum sağlanacak.

Okul etraflarında yaşanan kazalara ait risk tahlil değerlendirmeleri çerçevesinde bu bölgelerde ek önlemler planlanacak. Okul servis araçlarına yönelik kontrollerin eğitim kurumlarının açılış tarihleri temel alınarak hafta boyunca kesintisiz yapılacak ve eğitim öğretim yılı müddetince planlı kontrollere devam edilecek.

İlave takım ve işçi görevlendirmesi

Ayrıca okul yönetimleri ile irtibat kurularak okul giriş ve çıkış saatlerinde, okul önlerinde, etrafında ve güzergâhlarında gerekli trafik önlemlerinin alınması için ekip/personel görevlendirilecek. Şoförlerin yaya ve okul geçitleri öncesinde uyarılarak, dikkatlerini daha üst seviyeye çıkarmak için yavaşlamalarını ve yayalara birinci geçiş hakkını vermelerini sağlamak hedefiyle tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım istikametinde “Önce Yaya” görsellerinin çizdirilmesi acilen tamamlanacak, eski ve silinmiş görseller yenilenecek.

Trafik kuralları eğitimi

İçişleri Bakanlığınca kamuoyunda farkındalığı artırmak gayesiyle “Yayalar İçin 5 Adımda İnançlı Trafik” kampanyasının okul etraflarında faal bir biçimde yürütülmesine devam edilecek. Taşınabilir Trafik Eğitim Tırı ile okullarda verilecek eğitimlerin Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlükleri ile koordine edilerek evvelden planlanacak ve çocuk trafik eğitim parklarının modernize edilmesi ve park bulunmayan vilayetlerimizde trafik eğitim parklarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar desteklenerek devam edecek.
Okul, hastane, alışveriş merkezi üzere yayaların ağır olduğu ya da trafik akımının yayalara risk oluşturduğu yerlerde ve bu yerlerin etrafındaki cadde, sokak ve güzergâhlarda azami sürat sonunun 30 km/s sürate düşürülmesi çalışmaları titizlikle sürdürülecek.

Güvenlik önlemleri artırılacak, metruk binalar yıkılacak

Genelgede, okulların daha inançlı hale getirilmesi emeliyle hami ve önleyici önlemlerin alınmasının ehemmiyeti vurgulandı. Bu kapsamda; öncelik dereceli okullar başta olmak üzere okullarda güvenliğin azami ölçüye çıkarılması hedefiyle okullarda kurulan güvenlik kameralarının çalışabilirliği denetim edilecek ve Kent Güvenlik İdare Sistemine (KGYS) entegrasyonu tamamlanacak. Eğitim ve öğretim ortamını olumsuz etkilediği bedellendirilen metruk bina ve yapıların yıkılması sağlanacak.

Uyuşturucuyla mücadele

Okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı husus ile gayret ve başka konularla ilgili olarak eğitim öğretim devri öncesinde her vilayette valilerin başkanlığında kaymakamlar, vilayet emniyet müdürü, vilayet jandarma kumandanı, varsa kıyı güvenlik komutanlığı temsilcisi, okul yöneticileri, okul aile birliği liderleri, Yeşilay temsilcisi, uyuşturucu ile çaba konusunda uzman işçi ile eğitim öğretim konusunda uygun görülecek öbür paydaşların iştirakiyle hazırlık toplantısı düzenlenecek.

Okul önleri ve yakın etrafında öğrencilerin makus alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara/açık sigara, tütün üzere hususlar ile kesici, delici, yaralayıcı üzere öteki ögelerin satılması, taşınması ve bulundurulmasını önlemek emeliyle gerekli önlemler alınacak. Öğrencilerin unsur bağımlılığı ve başka ziyanlı alışkanlıklara karşı korunması hedefiyle öbür kurumlarla koordineli bir biçimde okullar etrafında bar, kahvehane, kafe, internet salonu, market, büfe, park, bahçe vb. kamuya açık alanlarda Çocuk, Narkotim, Asayiş ve muhtaçlık duyulan öteki gruplarla genel asayiş uygulamaları ve kontrolleri yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir