Bakan Karaismailoğlu: AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’nı 2023 başında açacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da test evresindeki Atatürk Kültür Merkezi (AKM)-Gar-Kızılay Metro Çizgisi’ni inceledi, test sürüşü yaptı. Karaismailoğlu, “2023 yılı başında tüm çalışmaları tamamlayıp sınırımızı halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’da AKM-Gar-Kızılay Metro Çizgisi’nde incelemelerde bulundu. Test sürüşleri devam eden sınırdaki metronun şoför koltuğuna oturan Karaismailoğlu, Kızılay İstasyonu’na kadar test sürüşü yaptı. Burada konuşan Karaismailoğlu, “Ankaralıların muhtaçlık duyduğu bu manalı projeyi bir an önce hayata geçirmek, Ankara’mızın raylı sistem ağını genişletecek yeni projemizin birinci seferi için artık gün sayıyoruz. AKM-Gar-Kızılay Metrosu ile yeni bir çizgisi daha Ankara’ya kazandırmanın eşiğindeyiz. 3.3 kilometre uzunluğundaki AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’nı tamamladığımızda; Gar, Adliye ve Kızılay olmak üzere 3 istasyondan oluşan çizgimiz, Keçiören’den Kızılay’a aktarmasız metro ulaşımı sağlaması açısından da son derece değerli. Günde 600 bin yolcu kapasitesine sahip sınırımızdaki birinci durak olan Gar İstasyonu aracılığıyla vatandaşlarımız, YHT garına ulaşacak; yeniden birebir istasyon sayesinde Başkentray ve Ankaray’a aktarma yapabilecekler. İkinci istasyon olan Adliye İstasyonu aracılığıyla da M1 çizgisine, yani Başkentray’a aktarma sağlanabilecek. Son istasyon da Kızılay. Buradan da Batıkent, Çayyolu ve Ankaray metro çizgilerine aktarma yapmaları mümkün olacak” diye konuştu.

“Metro aracı sayısı 4 katına çıkarıldı”

Metro sınırlarında çalıştırılmak üzere mevcut 108 araca ek olarak 324 yeni jenerasyon metro araç alımının bakanlıkça yapıldığını söyleyen Karaismailoğlu, “Böylece sınırlarda çalışan metro aracı sayısı 4 katına çıkarıldı. Metro araçları depolama ve bakım merkezi revize edildi. Kapasitesi artırıldı. Ayrıyeten Çayyolu bölgesinde yeni bir depolama ve bakım merkezi daha tesis edildi” dedi.

Projede yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, “4 katlı ve 335 araç kapasiteli AKM Otoparkı betonarme imalatların yüzde 100’ünü tamamladık. 14 metre şaft çapına ve 37 metre derinliğe sahip Zafer Parkı acil çıkış yapısının tüm imalatlarını bitirdik. ​TBM tünel imalatının tamamını bitirdik. 7 bin 295 metre çizgi üst yapısı ray montajını yaptık. AKM Otopark, Gar, Adliye ve Kızılay istasyonları ile sınır üzerindeki tüm imalatları da tamamladık. Test ve devreye alma işlerimiz devam ediyor. 2023 yılı başında tüm çalışmaları tamamlayıp çizgimizi halkımızın hizmetine sunacağız” tabirlerini kullandı.

“Toplam ekonomik çıkarımız 379 milyon Euro”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hayata geçirdiği projeler ile ülke çapında yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla temelli büyümeyi desteklediklerini söyleyen Karaismailoğlu, “Aynı vakitte vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor, onları, konforlu ve yeni jenerasyon toplu ulaşım sistemleri ile buluşturuyoruz. AKM-Gar-Kızılay Metro Çizgimizin da bu açıdan Ankaralılara ve Ankara’ya çok kıymetli yararlar sunacağına dikkat çekmek istiyorum. Metro sınırımızın işletmeye açılmasıyla; kara yolu bakım ve işletme yararından 104 milyon, kaza maliyetlerinden 43 milyon, vakit tasarrufundan 124 milyon, hava kirliliği, iklim değişikliği, gürültü, tabiat ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik çeşitlilik, toprak ve su kirliliğinden azalma üzere dışsal yararlardan 108 milyon olmak üzere, 35 yıllık vizyonda, Ankaralıların toplam ekonomik karı 379 milyon euroya ulaşacaktır. Yalnızca bu ekonomik çıkar dahi Ankara’ya ne kadar kıymetli ve yerinde bir proje kazandırdığımızı gösteriyor. AK Parti hükumetleri öncesinde halka hizmet etmek yerine yalnızca hamaset dolu siyaset yapanlar ülkemizin yerinde saymasına neden oldular. Misyona gelenler; yalnızca ideoloji siyaseti yapıp taş üstüne taş koymadılar” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, yarın Ağrı’ya gideceklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntü konferans ile katılacağı merasimle ‘Ağrı Hamur Tutak Patnos’ bölünmüş yolunun açılışını gerçekleştireceklerini söyledi. Cumartesi günü de Şanlıurfa Etraf Yolu’nu hizmete açacaklarını tabir eden Karaismailoğlu, bu projeleri bitirdikten sonra yenilerine başlayacaklarını lisana getirdi.

“Demiryolu ağımızı 28 bin kilometreye çıkarmak istiyoruz”

Karaismailoğlu, metro çizgisindeki incelemesinin akabinde TCDD Nakliyecilik A.Ş. tarafından düzenlenen ‘Ulaşınca Başlar Fotoğraf Yarışı Ödül Töreni’ne’ katıldı. Karaismailoğlu, bakanlığının bundan sonraki yatırımlarının demiryolu yüklü olacağını söyleyerek, “Türkiye dünyadaki konjonktür ve pozisyonu gereği artık büyük ölçekli yatırımlar yapabilecek bir pozisyona geldi. Demiryolu kesiminde çok değerli yatırımlarımız var. Türkiye genelinde tam 4 bin 500 kilometre demir yolu yatırımı şu anda devam ediyor. Halkalı’dan başlayıp Çerkezköy, Edirne, Kırıkkale, Avrupa sınırında inşaatımız devam ediyor. Bursa’yı Ankara-İstanbul çizgisine bağlamak için çok hummalı bir çalışma var. Birebir halde Ankara-İzmir çizgisindeki bütün ihalelerimiz yaptık. Nisan ayı olarak kendimize gaye koyduk; Ankara-Sivas sınırımızı da açacağız. Şu an 1400 kilometre süratli tren işletmeciliği yapıyoruz. Bununla birlikte toplam demir yolu ağımız 13 bin 100 kilometre. İnşallah amacımız 2053’e geldiğimizde bu sayıyı 28 bin kilometreye çıkarmak.” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir