MGK’de deprem, seçim güvenliği ve Yunanistan ile ilişkiler görüşüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Ulusal Güvenlik Heyeti (MGK) toplantısı sona erdi. Beştepe’deki toplantı 3 saat sürdü.

Toplantının akabinde yayınlanan bildiride, “Deprem felaketinin vatandaşların huzur ve refahı ile ülkenin ulusal güç ögelerine yönelik her türlü olumsuz tesirini bertaraf etmeye matuf önlemler ele alınmıştır” sözleri kullanıldı.

14 Mayıs’ta yapılan milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminin de ele alındığı aktarılan bildiride, “14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlerin huzur ve inanç ortamı içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik önlemler gözden geçirilmiştir” denildi.

Yunanistan’la münasebetlerde sarsıntıların akabinde yaşanan güzelleşmenin sürmesinin iki ülke için de yararlı olacağı belirtilen bildiride, “Yunanistan ile bağlantılarımızda son devirde yakalanan olumlu havanın sürdürülmesinin her iki taraf ve bölgemiz için yararlı olacağı mütalaa edilmiştir” sözlerine yer verildi.

MGK bildiri şu halde

1- 26 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen zelzelelerin akabinde ortaya çıkan durum kıymetlendirilerek bölgedeki hayatın bir an önce olağana döndürülmesinin değeri üzerinde durulmuş; bu felaketin vatandaşlarımızın huzur ve refahı ile ülkemizin ulusal güç ögelerine yönelik her türlü olumsuz tesirini bertaraf etmeye matuf önlemler ele alınmıştır.

2- PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, ulusal birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve muvaffakiyetle icra edilen operasyonlar hakkında heyete bilgi sunulmuştur.

3- Suriye ve Irak’ta özellikle son devirde müşahede edilen gelişmelerin, DEAŞ terör örgütü ile gayret kisvesi altında PKK/KCK-PYD/YPG’yi helikopter de dahil her türlü imkan ve kabiliyetle teçhiz etmeyi sürdüren aktörlerin asıl niyetinin anlaşılmasına bir kaz daha vesile olduğu kaydedilmiştir.

Operasyonlarımız sonucunda verdiği zaiyatın yanı sıra artan kaçışlar ve azalan iştirakin da tesiriyle çöküş sürecine giren miadı dolan terör örgütünü himaye eden aktörlere; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölücü, terör örgütünü ve tüm uzantılarını gerilerindeki her türlü dayanağa karşın büsbütün çökertmekte kararlı olduğu ve hudutları boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına müsaade etmeyeceği hatırlatılmıştır.

4- Rusya Federasyonu ile Ukrayna ortasında bir yılı aşkın müddettir devam eden savaşın bölgedeki öteki ülkelerin istikrarına ve Karadeniz’deki güvenliğe yönelik aksi etkileri değerlendirilmiş; kalıcı barışın tesisi, bölgesel istikrarın koruması ve insani krizlerin tesirlerinin giderilmesine yönelik uğraşların sürdürüleceği tabir edilmiştir.

5- Türkiye’nin Balkan ülkeleri ile yakın istişare ve iş birliği içinde tesis ve icra ettiği, barış ve istikrarın koruması temelindeki siyaseti çerçevesinde, bölgedeki problemlere etki edebilecek mahiyetteki gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilmiş; ihtilafların hakkaniyete uygun bir formda tahlilini temel alan tüm yapan adımlara yönelik dayanak teyit edilmiştir.

6- Yunanistan ile bağlantılarımızda son periyotta yakalanan olumlu havanın sürdürülmesinin, her iki taraf ve bölgemiz için yararlı olacağı mütalaa edilmiş; Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki şimdiki gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilmiştir.

7- 14 Mayıs 2023 Pazar günü birlikte yapılacak olan cumhurbaşkanı seçimi ile 28. Periyot Milletvekilliği Genel Seçimi’nin, huzur ve inanç ortamı içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik önlemler gözden geçirilmiştir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir