Bakan Koca, Tokat’ta özel hastanede yaşanan olayla ilgili sağlık personellerine verilen cezaları açıkladı!

T24 Haber Merkezi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, felçli hastanın boğazının sıkıldığı Tokat’ta bulunan Medical Park Hastanesi’nde yaşanan olayla ilgili olarak sıhhat çalışanlarının aldığı cezayı açıkladı. Bakan Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “2 sıhhat çalışanından biri 3 yıl mühletle meslekten men edildi” dedi. Daha sonra 2 çalışanın bir sıhhat kurumunda çalışabilmesi için, 18 aylık mesleksel ve etik eğitimi alma mecburiyeti olduğunu söyleyen Koca, “Tekrar bir ağır bakımda çalışması kelam konusu değildir” diye yazdı.

Bakan Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tokat’ta faaliyeti hala durdurulmuş olan özel hastanedeki olay sebebiyle yürütülen soruşturma sonucunda, ağır bakım servisindeki bir hastaya karşı şiddet/ makus muamele gösteren 2 ağır bakım çalışanına verilen CEZALAR Sıhhat Meslekleri Heyetinde bugün karara bağlandı” sözünü kullanarak, verilen 2 işçiye verilen cezaları açıkladı.

Fahrettin Koca paylaşımında, “Söz konusu 2 sıhhat çalışanından biri 3 yıl mühletle meslekten men edildi. Mühlet sonunda, bir sıhhat kurumunda çalışabilmesi için, 18 aylık mesleksel ve etik eğitimi alma mecburiyeti var ve tekrar bir ağır bakımda çalışması kelam konusu değildir. Sıhhat Meslekleri Konseyinin kararına nazaran, öbür sıhhat çalışanı 6 aylık mesleksel eğitimden geçmek zorunda, artık ağır bakımda çalışamaz. Bağışlanamaz davranışlarıyla toplumu ve sıhhat topluluğunu üzenler, davranışlarının hesabını yargı önünde de kesinlikle verecektir.” diye yazdı.

TIKLAYIN | Tokat’ta bulunan Medical Park Hastanesi’nde skandal: Hemşireler felçli hastanın ağzını ve boğazını sıktı!

Ne olmuştu?

Tokat’ta faaliyet gösteren Medical Park Hastanesi’nde şuuru yerinde olmayan felçli hastaya biri bayan biri erkek olmak üzere iki hemşire şiddet uyguladı. Hemşireler aygıtlara bağlı olduğu halde hastanın çarşafla yüzünü kapatıp elleriyle ağzını ve boğazını sıktı. Şoke eden manzaralar kameraya yansıdı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Tokat Valiliği, olayla ilgili bir hemşirenin iş akdinin feshedildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir